Blomkålsmos, hur gör ni?

Visar 6 inlägg - 1 till 6 (av 6 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #4630
    AvatarMadde01
    Deltagare

    Igår gjorde jag potatismos till familjen samt blomkålsmos till mig eller rättare sagt jag försökte att göra det. Gjorde på samma sätt som jag gör potatismos, men blomkålen flög runt i hela köket, när jag körde med elvispen. Hur gör ni blomkålsmos?

    #70961
    AvatarSaris
    Deltagare

    Jag kör med stavmixer men vet andra som gör med elvisp och får det att funka. Tricket är att koka sönder den rejält först så att den är tillräckligt mjuk för att bli mos-aktig.

    #70959
    AvatarMadde01
    Deltagare

    Aha, jag får testa stavmixern nästa gång! Tack för tipset!

    #70960
    AvatarSaris
    Deltagare

    Berätta hur det går! 🙂

    #70957
    Avatarperjoh
    Deltagare

    Ett tips med, om än en liten anknytning men ändock, när jag köper hem blomkål brukar jag riva hela med grövsta rivskivan och spara i en plastburk med lock i kylskåpet. Ska jag ha blomkålsmos så är det bara att ta så mycket som går åt, koktiden blir kortare och även med stavmixern går det lättare då man slipper stora bitar.
    Den färdigrivna blomkålen använder jag till att steka, gärna med spiskummin, koka blomkålsris, blomkålsmos och ostgratinerar i ugnen.

    #70958
    AvatarMadde01
    Deltagare

    Tack för tipset!

Visar 6 inlägg - 1 till 6 (av 6 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.