Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF-Dagbok › Fett jävla bra!
- Detta ämne har 164 svar, 18 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 10 månader sedan av
Soahl.
-
FörfattareInlägg
-
14 januari kl. 20:51 #5028
Jimmy_Flessa
DeltagareJa, nu är det dags. Från och med imorgon, den 15:e Januari 2012 så börjar jag med strikt LCHF och tänkte att en dagbok med LCHF redan från början vore bra.
Jag kommer att ha som mål att gå ner 0,5-1,5 kilo per vecka, fortsätta prestera i gymet och att må bra. Invägning blir varje söndagsmorgon med start imorgon. Jag ska lägga mig runt 70E% fett varje dag och mellan 2200-2500 Kcal per dag. Som vanligt äter jag efter PF (åt WD-hållet). Förutom vikt så kommer jag att rapportera lite allmänt varje dag, vad jag äter samt hur jag tränar.
2012 ska bli det fetaste, roligaste och bästa året hitills! Gasen i botten på alla plan, nu köööör vi!
14 januari kl. 20:54 #77407Solile
DeltagareWORD!!!!
Lovar du? 😉
14 januari kl. 20:58 #77429Jimmy_Flessa
DeltagareYepp, jag lovar dig, min vän! Nu är jag så in åt helvete taggad. Det ska faktiskt bli skönt att inte cykla makronutrienterna efter hur aktiv man är på dagen. Framför allt kommer jag tycka att det är skönt att bara kunna ta en proteindrink när man kommer hem från gymet och vänta några timmar för att äta en (eller två) riktigt stor måltid på kvällen 🙂
Nu är det dags. Jag är trött på allt annat. Dessutom har jag det senaste frossat i allt för mycket av allt. Kommer jag in i ketos, äter på bra och mår bra så tror jag knappast att jag kommer att ha något sug efter socker heller. Ska i början bara köra styrketräning 4-5 pass per vecka och även utesluta alla sötningsmedel. Högst 20 gram kolhydrater per dag kommer jag att satsa på med, förutom det jag redan spaltat upp 🙂
14 januari kl. 21:20 #77408Solile
DeltagareLåter bra 🙂
Du, en fråga… Du vet ju att jag tränar NOLL nu, och du vet ungefär vad och hur mycket jag äter och att jag äter enligt PF osv. Jag känner ofta vid middagen, runt 18-tiden att jag inte alls är hungrig, men äter ju lite ändå. Mest för att inte bli hungrig på fm dagen efter, då jag ju inte äter första gången förrän 12 tidigast.
Vad tror du om att jag istället skjuter på första måltiden lite, och äter hela dagsbehovet då (alltså en megamåltid), och på kvällen ta en proteinshake istället? Skulle det vara dåligt på nåt sätt tror du? Vid 12-tiden kanske jag tar en kaffe eller nåt, sen huvudmål vid 14-15-tiden nånstans. Sen en p-shake när de andra äter middag? Tror jag skulle stå mig bra på det 🙂Vad säger du?
14 januari kl. 21:26 #77430Jimmy_Flessa
DeltagareVisst gör det 🙂
Jag tycker att det låter ganska bra. Hade jag vart du så hade jag dock vänt på ordningen och tagit en proteinshake vid 15 tiden och ätit en rejäl måltid på kvällen, låt säga runt 19-tiden. Mest för att det är fördelaktigt att du har lite mer bränsle under fasteperioden samt att det är ganska jobbigt om man ska göra något på eftermiddagen och ätit en megamåltid runt 15 tiden, det är ju inte så kul om en kompis ringer och frågar om man vill gå med på en promenad vid 16-tiden när man har 3 kilo mat i magen. Jag hade lagt det tvärt om som sagt och ätit ”när faran är över” och när allt är lugnt. Men om du känner att det passar dig bäst så som du sagt så ska du naturligtvis göra som du tror blir bäst 🙂
14 januari kl. 21:54 #77504Jannebananen
DeltagareBlir intressant detta!
Banga inte ur nu! ;D
cya!
14 januari kl. 21:55 #77431Jimmy_Flessa
DeltagareI won't, vännen!
Jag ser fram emot det även jag. Tror att det kommer att gå grymt bra! 🙂
14 januari kl. 22:31 #77518Sweet.as.hell
DeltagarePf? Wd? Hihi
14 januari kl. 22:33 #77432Jimmy_Flessa
DeltagarePeriodisk Fasta
Warrior Diet
Googla bara så hittar du massor information om vad det innebär.
14 januari kl. 22:37 #77519Sweet.as.hell
DeltagareFår göra de på datorn imorgon e ute på tele men börjar bli lite jobbigt med liten skärm.
15 januari kl. 08:22 #77433Jimmy_Flessa
DeltagareKommande dagars träningsplan
Söndag: Bröst/mage
Måndag: Armar
Tisdag: Kondition om kroppen är på topp, annars vila.
Onsdag: Axlar
Torsdag:Ben
Fredag: Kondition alternativt vila vid behov.
Lördag: Rygg/vader
Söndag: Chins/Dips & intervallerYepp, så ser planen ut för kommande dagar. Lyssnar dock på kroppen och är så klart öppen för förändringar. Kommer att träna lite lugnare om det behövs denna veckan i och med att jag går på strikt LCHF.
15 januari kl. 08:40 #77520Sweet.as.hell
DeltagareLåter ju skitbra 🙂 blir avis här. Lycka till
15 januari kl. 09:25 #77434Jimmy_Flessa
DeltagareTack så mycket! 🙂
Dagens morgonvikt på tjockisformen: 98,6 Kilo. Satsar på -1 Kilo till nästa söndag!
15 januari kl. 10:35 #77409Solile
DeltagareQuote:Visst gör det 🙂Jag tycker att det låter ganska bra. Hade jag vart du så hade jag dock vänt på ordningen och tagit en proteinshake vid 15 tiden och ätit en rejäl måltid på kvällen, låt säga runt 19-tiden. Mest för att det är fördelaktigt att du har lite mer bränsle under fasteperioden samt att det är ganska jobbigt om man ska göra något på eftermiddagen och ätit en megamåltid runt 15 tiden, det är ju inte så kul om en kompis ringer och frågar om man vill gå med på en promenad vid 16-tiden när man har 3 kilo mat i magen. Jag hade lagt det tvärt om som sagt och ätit ”när faran är över” och när allt är lugnt. Men om du känner att det passar dig bäst så som du sagt så ska du naturligtvis göra som du tror blir bäst 🙂
Ja, det kanske kan funka! Om jag inte blir allt för hungrig förstås? Jag får testa mig fram helt enkelt. Egentligen är det inte naturligt med pulver, jag vet, men har förbannat mycket kvar hemma. Och jag vet att jag kan kasta det om jag vill, men jag tänker testa att få i mig lite extra protein ändå. Får väga upp det med extra fett vid måltiden istället så fördelningen blir bra 🙂
Tack!
15 januari kl. 11:49 #77435Jimmy_Flessa
DeltagareProteinpulver är visst narulrigt, det är bara mjölk. 🙂
Lycka till!
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.