Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › Matlagning › Fil med lite kolhydrater
- Detta ämne har 13 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 4 månader sedan av
Vivvi.
- FörfattareInlägg
- 17 mars kl. 19:36 #2541
Luktarten
DeltagareHej,
Någon som har tips på filmjölk som har lite kollisar. De jag har hittat är Fjällfil och Bollnäsfil med 5g/100g.
Tycker det är väldigt gott på morgonen men jag äter nog ca 2dl/gång och att bara frukosten ska bestå av 10g kollisr känns lite onödigt.
17 mars kl. 19:39 #40492Tess
Deltagarekolla den laktosfria, den kan vara lite bättre…
annars ta lite turkisk yoghurt på morronen, den e fetare å ”bättre” ur lchf synpunkt, men egentligen inte bra heller…
17 mars kl. 19:43 #40501Luktarten
DeltagareTack för svar, får nog gå en vända i mejerihyllan och läsa på lite. Ska nog ta en sväng förbi Lidl också för de brukar ha lite andra varianter.
17 mars kl. 20:48 #40494mctrollet
DeltagareBlanda 1 dl ty med 1dl smetana=))
18 mars kl. 14:13 #40500Luktarten
DeltagareDet låter spännande… Ty översätter jag till turkisk yougurt men vad är smetana? och var får man tag på det?
18 mars kl. 17:23 #40493mctrollet
Deltagaresmetana är en syrad grädde, lite som creme fraishe(men fetare), står vid laktosfritt.
18 mars kl. 20:12 #40499Luktarten
DeltagareOK, Tack för svar. Ska botanisera lite i den där laktosfria hyllan i helgen tror jag.
20 mars kl. 20:32 #40498Luktarten
DeltagareHar i dag gått igenom laktosfria hyllan på Ica. Någon Smetana hittade jag inte men väl laktosfri fil som innhöll 3gr kh. Så jag tog med mig en sådan hem eftersom jag verkligen gillar fil på morgonen. Hoppas bara den är lika god som Fjällfilen.
7 april kl. 20:33 #40504Vivvi
DeltagareQuote:Har i dag gått igenom laktosfria hyllan på Ica. Någon Smetana hittade jag inte men väl laktosfri fil som innhöll 3gr kh. Så jag tog med mig en sådan hem eftersom jag verkligen gillar fil på morgonen. Hoppas bara den är lika god som Fjällfilen.Vad hade den för fett % ?
8 april kl. 05:33 #40496evelinas
DeltagareSmetana har 42 % fett 🙂
8 april kl. 07:47 #40503Vivvi
DeltagareQuote:Smetana har 42 % fett 🙂Ojdå..ja då kan jag tänka mig att man inte behöve rså mkt innan man blir rejält nöjd.
Jag ska kolla på ICA senare. Jag måste nog tyvärr hålla mig till nåt i mejeriväg på morgonen, eller oxå göra opsies. Bacon fungerar absolut inte för mig, så mår jag illa.8 april kl. 09:08 #40495evelinas
DeltagareDu kan leta efter ngt istället för bacon, t ex Gôls salamis 🙂 De finns i små ovala plastburkar vid skinkan o sånt 🙂 <1 kolhydrat/100 gram o då äter man nog absolut inte 100 gram :) Tkr de är supergoda! Det finns hur många olika sorter som helst. Jag har kört på peperonisalami och choritzosalami :) Jättegott att göra omelett på! bara o ta så många ägg du vill, en skvätt grädde, slänga på några salamiskivor, lite skivad brie, camembertost lr några skivor gräddost :) sen bara servera med en rejäl klick smör ovanpå som får smälta in!
Blir supergott!9 april kl. 09:22 #40497Skold29
DeltagareQuote:Du kan leta efter ngt istället för bacon, t ex Gôls salamis 🙂 De finns i små ovala plastburkar vid skinkan o sånt 🙂 <1 kolhydrat/100 gram o då äter man nog absolut inte 100 gram :) Tkr de är supergoda! Det finns hur många olika sorter som helst. Jag har kört på peperonisalami och choritzosalami :) Jättegott att göra omelett på! bara o ta så många ägg du vill, en skvätt grädde, slänga på några salamiskivor, lite skivad brie, camembertost lr några skivor gräddost :) sen bara servera med en rejäl klick smör ovanpå som får smälta in!
Blir supergott!MUMS! Låter superduper gott. Ska testas som söndagsfrukost imorgon.
11 april kl. 08:19 #40502Vivvi
DeltagareHittade Engolms Turkiska Yoghurt ….3,5 % KH. ( på Netto )
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.