Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Första dagarna for dummies=)
- Detta ämne har 3 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 7 månader sedan av
war.
-
FörfattareInlägg
-
12 oktober kl. 11:11 #4388
justme1982
DeltagareHallå alla lchfare
Jag startade idag med lchf och jag vill verkligen ha alla tips jag kan få såhär i början.Än sålänge har min dag sett ut såhär
Frukost: 2ägg, en skvätt grädde, en matsked ost och 4skivor stekt bacon
Lunch. 3msk creme fraiche 34% 200g räkor och 2 matskedar grön chilipaprika hackad över, plus 2 ostskivor med kalkon inrullat i.
kaffe med en skvätt grädde iGör jag rätt är min stora fråga?? Vad rekomenderas till kvällsmat efter en sån här start? Hur många kalorier ungefär ska man satsa på att få i sig?
Tacksam för svar
Det här ska bli en spännande resa.
Målet är att gå ner 5kg. Hejja hejja mig12 oktober kl. 13:43 #66757war
DeltagareKänn efter just hur hungrig du är på kvällen, en köttbit och bea, eller nån form av ostbit är aldrig fel så håller du suget borta
12 oktober kl. 16:25 #66756Aily
DeltagareJag vill gärna ha kött, fisk eller fågel till middag. Till det sallad och bea eller en gräddsås gjord på steksky. Vad brukade du äta innan? Gör samma sak, men skippa de kolhydratrika tillbehören.
Vi äter fortfarande köttfärsröra och taco-paj. Kalops är gott och grytor i allmänhet tycker jag. Tillsätt lite extra smör bara, om du tycker att det blir för magert.
Edit: taco-paj utan pajskal…
12 oktober kl. 19:02 #66755Madde01
DeltagareJag äter som övriga familjen, men väljer bort pastan/riset/potatisen samt lägger jag oftast till vitlökssmör.
Oftast blir det omelett till frukost, kött med smör till lunch (oftast rester från dagen innan) samt ngt liknande till middag.
Emellan målen blir det kaffe med en klick kokosfett.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.