Går inte ner nått :(

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 17 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #2804
    AvatarCaroliine
    Deltagare

    Hej

    Jag har kört LCHF i tre veckor. Jag mår bra och tycker om kosten, men jag börjar redan tappa motivationen till att fortsätta för jag tycker inte att jag får tillräckliga resultat. Självklart är det helt super att kroppen verkligen mår bra av kosten 🙂 Men jag vill gå ner i vikt med..! Vikten gick ner ett par kilon första veckan men sedan upp igen… Måtten har inte ändrats nått. Jag antar att jag gör fel med nånting?

    Är rädd att jag har förstört mina hunger- och mättnadssignaler sen tidigare (haft bulimi). Märker att jag skulle kunna äta ”massor” samtidigt som jag känner att jag egentligen kanske inte behöver mer mat än vad jag redan ätit då. Försöker äta långsamt och känna efter, äta när jag är hungrig och sluta när jag inte är hungrig längre, men jag är rädd att jag egentligen överäter. Läser hela tiden att man inte ska bry sig om kalorierna men ändå känns det som att jag äter för mycket sett till hur mycket jag gör av med. Kan jag verkligen ”strunta” i kalorierna när jag har runt 10 kg till målvikt?

    Jag tycker jag är snål med kolhydraterna. Det jag äter som innehåller kolhydrater är ca 1 dl vispgrädde om dagen i sås, eventuellt lite creme fraiche, lite svamp eller purjolök i såsen, lite kolhydratfattig ost. När jag räknar så överstiger jag sällan 10 gram kolhydrater om dagen.

    Vad gör jag för fel? Hoppas nån kan hjälpa mig och lyfta mig upp till en positivare nivå igen…

    🙁

    #43543
    Avatarmctrollet
    Deltagare

    har du haft bullimi kan du behöva hjälp, gå in på matdagboken eller annan sida och bokför allt=))

    #43553
    Avatarjag
    Deltagare

    Kroppen är ju så smart så den ”kommer ihåg”. Har man bantat mycket i sitt liv så kan det blir svårt. Det blir svårare och svårare att tappa vikt eftersom kroppen lärt sig att ta tillvara på allt den får liksom.

    Sen har jag förstått att lchf inte passar alla… alla går inte ner… iallafall inte i den takt man vill…med att plocka bort kolhydrater.

    Min tanke är att du kanske skulle behöva gå till en dietist så att ni tillsammans kan hålla koll på vad du får i dig… det är ju alltid enklare när man gör sånt här tillsammans med någon som kan och vet som kan vara där som stöd för dig. Du kan säkert bara att ringa till vårdcentralen så har de nog koll på olika dietister du kan få kontakt med.

    Om du inte vill kontakta en dietist så registrera dig på matdagboken, de har en gratisversion. Där kan du skriva in allt du äter under dagen och på så vis ha koll på att du äter för mycket eller för lite.

    Lycka till

    #43550
    AvatarCaroliine
    Deltagare

    Tack för era svar 🙂

    Jag känner att jag inte vill gå till nån dietist tyvärr, har varit hos såna för många gånger och det handlar alltid om att ”äta lite fett och mycket långsamma kolhydrater”… Det skulle väl i så fall vara om jag kunde hitta någon dietist som faktiskt förespråkar LCHF! Men det lär jag väl få leta efter antar jag…

    Tack för tipset om matdagbok, jag får börja bokföra mer vad jag äter. Jag tycker att jag har bra koll, men svart på vitt är ju bra. Jag kanske missar nått viktigt 😮

    Jag tror också att jag har lärt kroppen att lägga på sig allt den får… Jag var rädd att jag skulle gå upp av att äta såhär, men än har jag inte lyckats med det (fast vattenvikten gick jag ju upp igen så, nått knepigt är det ju…)! Jag tror på den här metoden, och jag känner ju att jag mår bra av den. Tråkigt bara när det inte händer nått, när ”alla andra” verkar rasa 🙂 Men GRATTIS till er iaf, ni är jätteduktiga! Det finns så många inspirationskällor här! 🙂

    #43551
    AvatarCaroliine
    Deltagare

    Förresten. När ni pratar om registrering av det jag äter.. Menar ni att jag ska hålla koll enbart på kolhydraterna eller även på kalorierna? Jag får inget grepp om hur viktigt det är med ett ”lågt” kaloriintag. Ibland verkar det som att det inte spelar den minsta roll bara man äter rätt, men ibland verkar det som man ska äta rätt men ändå inte äta för mycket kalorier. Hur ska jag tänka? 😮

    #43542
    Avatarmctrollet
    Deltagare

    jag tror verkligen ärligt att alla går ner av denna ”metod” men har man ”misshandlat” kroppen kan det ta lite längre tid att få den att förstå… tålamod är en dygd;). Jag tycker nog mest att du ska kolla så E% är bra och att du inte äter för lite… skippa kalorier några veckor iaf=))

    #43549
    AvatarCaroliine
    Deltagare

    Det låter bra mctrollet! Då får jag hålla i ett tag till 🙂 Jag har ju absolut misshandlat min kropp så om den inte vågar lita på mig nu så är det nog inte så konstigt :'( Hoppas bara att det vänder snart! 😀

    #43541
    Avatarmctrollet
    Deltagare

    skriv gärna även här vad du äter så vi kan komma med glada tillrop;)

    #43552
    Avatarjag
    Deltagare

    På matdagboken registrerar du in allt du äter… de har en livsmedelsbank. Där kan du skriva in ex om du ätit ovispad eller vispad grädde om det är tsk, msk eller dl etc etc…

    Då räknar matdagboken i hop alla ingredienser du fått i dig under måltiden och även under dagen. Så du kommer få veta hur mycket kcal, protein och kolhydrater du ätit under dagen. Håll koll på kolhydraterna… kalorierna är ganska oviktiga…

    Man kan äta för mycket protein om dagen och för lite fett… tänk på att fettet är istället för kolhydrater. Så äter du för lite fett kommer du troligtvis bli slö och yr i huvudet. Äter du alldeles för mycket fett så kommer inte kroppen att ta av dina fettreserver utan då förbränner den det fett i första hand som du har stoppat i magen.

    Jag tänker som så. Jag äter ca 150-200 g rent kött till lunch och middag…. alltså ca 400g på en hel dag. Till varje måltid gör jag en sås på ca 1 dl grädde eller creme fraiche (34%) steker även maten i några matskedar smör som man gärna kan blanda i gräddsåsen. Man kan ju göra olika sorters grytor och köttfärsåser.

    Till frukost äter jag några msk majonnäs till äggen.

    Om jag är sugen på lite mellis så skär jag några kuber fetaost eller 2-4 skivor hårdost… eller en halv avokado.

    #43540
    Avatarmctrollet
    Deltagare

    men både grädde och avocado har ganska mycket kh och bör räknas;)

    #43545
    AvatarNillan54
    Deltagare

    mctrollet, med E% hur menar du då? totalt över dagen eller?

    #43539
    Avatarmctrollet
    Deltagare

    gärna både totalt och per måltid…

    #43546
    AvatarMarika
    Deltagare

    jag har läst en del och förstått att det kan ta lång tid innan man går ner i vikt, speciellt om man bantat mycket tidigare… jag har hållit på ca 8 veckor och först nu börjar det röra på sig, förutom några kg i början. Njut av att må bra och skit i vågen ett tag! Lycka till!

    #43548
    AvatarCaroliine
    Deltagare

    Jag har nog i princip ”alltid” bantat, så jag hoppas att det blir samma för mig framöver då…! Får väl vänja kroppen vid regelbundet fettintag innan den vågar låta mig slippa otrivselkilona… Skulle inte förvåna mig om min kropp börjar samarbeta först när sommaren är över, haha 😉 Tur att det kommer fler 🙂

    Konstigt hur alla reagerar olika på kosten! Men sålänge jag mår bra av att äta såhär så är det ju i alla fall inte det viktigaste att förlora några kilon. Bara lite tråkigt att det inte händer nått med måtten eller vågen. Men förhoppningsvis kommer det väl då 🙂

    Tack för svaren 🙂

    #43538
    Avatarmctrollet
    Deltagare

    Klart det gör=)

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 17 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.