Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Hej allihopa!
- Detta ämne har 12 svar, 11 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år, 1 månad sedan av
ett steg i taget.
-
FörfattareInlägg
-
13 augusti kl. 13:27 #3886
Mdk
DeltagareJag är en tjej på 21 år som nu tar mig i kragen på allvar och ska gå ner i vikt. Har prövat LCHF förrut men då bodde jag hemma hos mina föräldrar och när min mat tog slut så gick det inte att skaffa ny mat direkt eftersom vi bodde en bra bit utanför staden och det blev då kolhydrater tyvärr. Ville ju inte svälta. Har läst på ganska mycket innan jag började så jag tror att detta kommer att gå toppen 🙂Började i onsdags förra veckan och jag väger just nu 108 (startvikt var 112). Känns jätteskönt. Är dock fortfarande i omställningsfasen och blir lätt utmattad och får hjärtklappning. Metallsmaken har i alla fall försvunnit! Den var inte trevlig.
Det har nu gått 10 dagar (3 augusti började jag) och jag har inte haft sötsug en enda gång! Helt sjukt! Jag som kan drick två stora flaskor cola OCH en väldans massa glass under en dag annars. Men nej, inget har slunkit ned. Behöver inte skämmas när jag går och handlar längre för att sockerberoendet ännu en gång vunnit över mig. En sån befrielse!
Har också hittat ett sätt att motivera mig! Jag fyller pet-flaskor med vatten och ställer upp dom på min bokhylla för att symbolisera hur mycket jag har gått ner. Ett tips till andra som också är i början av sin viktnedgång.
Så här äter jag ungefär under en dag:
Frukost
Omelett på 1 helt ägg och 2 äggulor + en skvätt grädde
Några skivor bacon
Detta stekt i smör så klartMiddag
En köttbit
Äggröra på två kokta ägg + smör + majonäsOm jag blir sugen på något tar jag en bit skinka eller en babybelost 😀 Har också en mörk chokladkaka på 70 % i kylskåpet men den har det inte blivit mycket ätande av. Tar en liten bit för att få smaken i munnen, behöver inte mer.
Och detta var min introduktion. 🙂
Hej på er alla!13 augusti kl. 13:39 #60488Glassbomben
DeltagareHej
Vad roligt att det startat så bra för dej. Ja, det gäller att vara ihärdig. Och du kommer att lyckas. Ser ut som du är fullt motiverad. Ska bli spännande och följa dej, som för de andra här på forumet. Här finns mycket tips när man kört huvet i sten. Men nya tag är vad som gäller. Lycka till och välkommen 🙂13 augusti kl. 13:46 #60485pseu
DeltagareDet där med vattenflaskorna är faktiskt något jag också gjort, även om jag bara gjorde det mentalt. När man dessutom som jag har mycket att gå ner når man snart punkten när man tänker ”var satt alla de där flaskorna på mig?”. Eftersom man aldrig ser sin framgång själv när man tittar i spegeln, där får man förlita sig på sin omgivning och att de talar sanning. Lycka till!
13 augusti kl. 13:48 #60492ett steg i taget
Deltagarehej och välkommen,
jag är också jätte ny här och har redan gjort några misstag, hoppsan :-[ Men det verkar ju gå jättebra för dig. Lycka till och jag ser fram emot att följa din framgång!
13 augusti kl. 14:01 #60486Mums
DeltagareHej o välkommen hit. 🙂
13 augusti kl. 14:02 #60491Mdk
DeltagareTack så mycket för era välkomnanden 🙂
@Glassbomben
Tack så mycket!
@pseu
Jo man blir lite chockad, även nu när jag inte har gått ner så mycket än. Jag tänker som så att om jag har lyckats att få bort så mycket så kan jag allt få bort mera 🙂@ett steg i taget
Det är bara fortsätta! Jag har ingen tvekan om att du kommer att lyckas 🙂13 augusti kl. 14:29 #60484Ullisf
DeltagareVälkommen och lycka till.
Jag har snart klarat av min tredje vecka.13 augusti kl. 20:21 #60483MsHisingen
DeltagareVilken kanonstart! Gjorde faktiskt en variant av vattenflaskan imorse, fast mer mentalt – lyfte upp en 1,5 liters lightcola och tänkte att jag fått bort 4 sådana. Var väldigt nöjd 😀
13 augusti kl. 22:55 #60490Mdk
Deltagare@MsHisingen
Tack så mycket! Jag känner mig väldigt peppad!
Vad skönt! Och du ska verkligen vara nöjd! Det går ju jättebra för dig! 🙂14 augusti kl. 06:37 #60482MIXA
DeltagareToppenstart, det verkar att du har bestämt dig, det underlättar!!!! Välkommen! 🙂
14 augusti kl. 12:49 #60489war
DeltagareNu kör vi hårt och peppar varann, jag har hållit på i sex dar och är skitnöjd
19 augusti kl. 21:08 #60481mctrollet
Deltagarevälkommen och grattis till en härlig start!=)
24 augusti kl. 05:56 #60487Anna 72
DeltagareVälkommen!
Rolig grej med flaskorna.
Jag är inne på min 4 vecka.Lycka till!
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.