Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › Matlagning › Hur gör man Lchf Lussebullar?
- Detta ämne har 12 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 12 månader sedan av
Jimmy_Flessa.
-
FörfattareInlägg
-
24 november kl. 18:56 #4701
Lchfkocken76
DeltagareHej detta kommer bli första julen för mig med lchf jag har gjort en meny som jag får äta och tänkte fråga er hur gör man Lussebullar i lchf anda som dom andra kan äta. tänkte även prova på att göra en alternativ Janssons med selleri om det smakar ok. hur tusan gör man med sillen och dessa inläggningar?
24 november kl. 19:33 #72062Lillnettan
DeltagareJag skulle testat att göra en Jansson med rättika i stället, den är lik potatis i konsistens och har en neutral smak.
Sill äter man antingen lite av (sillen i sig är ju jättebra mat) och försöker att inte få i sig så mycket av lagen, eller så gör man inläggningar med sötningsmedel. Att tänka på då är att hållbarheten inte blir särskilt lång eftersom man förlorar sockrets konserverande effekt.
24 november kl. 21:02 #72066Solile
DeltagareTestade dom lussebullarna idag, och det var supergott! Lade dock till ett par msk kesella 🙂
25 november kl. 07:32 #72073Jimmy_Flessa
DeltagareJag förstår inte riktigt hypen med att baka LCHF hela tiden. Om man är intresserad av natrulig mat och trivs med det så kan man äta en riktig lussebulle den enda gången på året man faktiskt äter det.
Måste man baka ”LCHH-bak” var och varannan dag för att ersätta ”riktiga” bakverk så har man problem.
25 november kl. 17:04 #72067alfons
DeltagareJag förstår inte varför alla vill ersätta saker hela tiden jag är jätte glad att jag blivit av med de begären om jag ersätter med substitut blir jag bara sugen
26 november kl. 09:10 #72068Mynlen
DeltagareHåller med Jimmy, MEN att man vill baka till vissa ”högtider” kan jag också förstå. Det är ett socialt inslag i kulturen. JAG behöver det inte, men för många andra är det för jobbigt.
Och har man haft bakning som hobby och avslappning hemma då är det ganska jobbigt att måste sluta med det så tvärt. Kan förstå att folk försöker hitta substituter då…. Men jag skulle nog baka vanligt och ge bort haha.
7 december kl. 15:56 #72072Jimmy_Flessa
DeltagareNär man bakar väligt ofta och försöker hitta en LCHF-variant av diverse bakelser så är det som sagt för att man har problem. Dock så hoppas man att kalorierna inte räknas bara för att ”detta är LCHF” då kan jag äta fem bullar. Men nej. Måste man ha substitut för allt så är inte LCHF livsstilen att leva efter. Ät ”vanligt” då och baka dina j*vla bullar.
7 december kl. 20:26 #72065Solile
DeltagareNäää Jimmy, nu är du lite väl gnällig tycker jag 😉
Eftersom jag alltid gillat att baka så fortsätter jag med det! Betyder det att jag har ett ”problem” då? Jag försöker gärna hitta alternativ till det ”vanliga”, eftersom jag faktiskt vill kunna ta lite fikabröd jag med vid speciella tillfällen, födelsedagar etc… Ibland bakar jag i ren tristess, haha! Och man kanske testbakar en grej några gånger innan det blir bra nog att bjuda på?
Ser inte det som ett ”problem” alls. Det mesta av det jag bakar ligger i frysen. Ibland tar ungarna lite, och det är helt klart bättre att dom äter mitt lchf-bak än det andra skräpet. Men detta betyder inte heller att jag inte bakar ”vanligt” ibland.
Lchf-bröd är något jag alltid har i frysen, då jag fortfarande uppskattar en macka då och då.Och, en annan relevant sak är väl att man blir ganska känslig för gluten efter ett tag. Tror inte min mage skulle gilla om jag åt vanligt bröd alls. En j*vla bulle hit eller dit kanske inte är så lockande då? Men bakar man och moffar i sig det man bakat, då är det skillnad förstås. För det är ju långt ifrån kalorifritt! Men till den skaran hör inte jag.
Nej, ni som gillar att baka, fortsätt med det! Inget värre än att komponera ihop mat som är anpassad till LCHF. Enligt min mening då 🙂
7 december kl. 20:28 #72071Jimmy_Flessa
DeltagareOkej, jag lät visst lite väl aggresiv där 😮
7 december kl. 20:31 #72064Solile
DeltagareAaaa, men det är svårt att låta mjuk med bokstäver 😉
7 december kl. 20:41 #72070Jimmy_Flessa
DeltagareDet stämmer. Får skriva med rosa text nästa gång så känns det mjukare 😉
7 december kl. 20:55 #72063Solile
DeltagareHaha, gör det 😉
7 december kl. 21:08 #72069Jimmy_Flessa
DeltagareHAHAHA 😀 😀
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.