Hur länge ska man vänta?

Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #513
    Avatarlojsan
    Deltagare

    Jag har ätit LCHF-kost i drygt 5 veckor. Har hållit mig till så få kolhydrater som möjligt. inget bröd,potatis, ris,frukt m.m.
    Har gått ner ca 1.5 kg men ingen nedgång i måtten. sista veckan ingen minskning alls. Väger nu 68 kg till mina 169 så jag vill gå ner till ca 60 kg, har gått upp ca 10 kg senaste året och vill gå ner dom. har inte testat någon slags diet/bantning tidigare utan tänkte at ska jag testa så ska det vara ordentligt med hårda regler för mig själv. motionerar genom att ta promenader så gott som varje dag 30-minuter – 1 timme. styrketräning 1 gg per vecka.
    Vill visa en någorlunda normal dag för mig och se om någon har någon idé vad jag ska göra för att kg ska minska.

    Frukost: ett stekt eller kokt ägg plus ett halvt paket stekt bacon plus en kopp te
    fika/mellanmål: Ett kokt ägg eller ett par små bitar brieost plus en kopp te
    lunch: en köttbit/fisk ev.gräddsås, broccoligratäng med grädde och ost och smör, sallad (eller en kebabsallad, utan bröd :-))
    mellanmål: 3-4 st paranötter eller några bitar ost. plus en kopp te
    middag/kvällsmål: samma som lunch eller lite turkisk yougurt med linfrö och lite fiberhusk, plus en kopp te

    vad tycker ni? äter jag fel eller vad ska jag ändra på??
    Vill se en viktminskning men vet inte hur länge jag ska orka utan att gå ner någonting. Väger mig en gång per vecka. har fuskat en gång på 5 veckor och då med en liten nybakt bulle.( svårt att baka bullar utan att smaka) 😉

    Gärna tips till en som vill gå ner även om det inte är så mycket…..
    /Lojsan

    #9781
    Avatarcathrine
    Deltagare

    Hej Lojsan

    Du kan bra äta mera ägg en bara 1, ett ägg blir man ju inte mätt på fast man har bacon med.
    DU kan lägga på olika ostar el. philadelfiaost så är den mera festligare/godare.

    Du kan pröva med att minska på gräggsåsåen eller ta den bort om de blir stopp på viktnergången.
    kvällste kan du pröva att dricka äggmjölk.. koka vatten 30g smör i 2 äggulor i och kanel el.kardemumma. Den ger extra fettet som théet inte ger.

    Lycka till

    #9782
    Avatarlojsan
    Deltagare

    menar du att jag äter för lite fett ??

    #9780
    Avatarcathrine
    Deltagare

    Hej

    Det hjälper om man äter mera fett ja. Då skall man undvika kolhydrater samtidigt.

Visar 4 inlägg - 1 till 4 (av 4 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.