Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Hur mycket skall man äta?
- Detta ämne har 8 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år, 7 månader sedan av
e-k.
-
FörfattareInlägg
-
21 februari kl. 09:45 #2160
e-k
DeltagareHej,
jag har nyss börjat med LCHF och jag undrar hur mycket man bör äta, finns riktlinjer? Bör man ta mellanmål dagligen, mängd? Har ätit enligt LCHF ca 2 veckor. Jag tränar hårt (stryketräning/löpning) ca 4 gånger vecka (och har gjort i flera år), men har inte minskat nämnvärt. Jag har inte jättestor övervikt, ca 10-12 kg.
Tacksam för lite hjälp21 februari kl. 11:18 #33717alfons
DeltagareDu ska äta kött fisk kyckling med fett i lugn takt tills du är mätt. Jag äter väldigt lite vissa dagar och håller mig mätt ibland blir det större måltider men fett är viktigt
21 februari kl. 11:40 #33718Gohper
DeltagareDet är väldigt olika, hur lång tid innan man märker något.
Vad äter du och hur mycket?
Äter du riktigt ska det inte behövas mellanmål.
En del säger att man ska äta när man är hungrig och tills man är mätt.
Det senare kan vara svårt, så en genomräkning av energiintaget kan vara på plats.21 februari kl. 13:04 #33719ika76
DeltagareHej!
Jag läste detta på kostdoktorn (17 tips om man vill gå ner i vikt)
Vad stämmer.. ska man äta mellanmål eller inte? hmm?___________________
Ett ytterligare alternativ att testa för de som inte lyckas gå ner i vikt på andra sätt: dela upp dagens intag på ett stort antal småmåltider, och ät varannan timme eller än oftare. Möjligen kan dessa måltider även innehålla lite mer kolhydrater än vanligt på lågkolhydratkost. Personligen tror jag ändå det är bättre om man fortsatt minimerar kolhydratmängden så länge man har viktproblem.
Teorin är att stora måltider hos vissa kan ge ökad insulinutsöndring, och därmed fettinlagring och lågt blodsocker mellan måltiderna (reaktiv hypoglykemi på ”fint språk”), vilket kan försvåra viktnedgång. En del som äter LCHF-kost klarar sig på 2 relativt stora måltider per dag. Om man samtidigt har svårt att gå ner kan det vara en god idé prova lite fler och mindre måltider.
21 februari kl. 15:09 #33721e-k
DeltagareTack för snabba svar! 😀
Jag äter bacon/ägg eller fet yoghurt (turkisk) till frukost plus kaffe med gammeldagsmjölk (ca 5%)
kyckling/kött/fisk med typ broccoli/blomkål med grädde/creme fr till lunch
och till middag antingen äggröra med bacon eller kött/kyckling med grönsaker och något fett.
Jag har trott att jag måste äta mellanmål (eftersom man alltid drillas med hur viktigt det är med mellanmål) så jag har ätit typ keso eller avocado till mellanmål.
Dricker bara vatten.Mottager så gärna tips!
21 februari kl. 18:16 #33716alfons
DeltagareTa bort yoghurt keso mjölk och grönsaker och melanmålen ska du se att det går bättre
22 februari kl. 11:23 #33720e-k
DeltagareTack, jag provar 🙂
25 februari kl. 00:28 #33714mctrollet
DeltagareKlart du kan äta mellanmål om du är hungrig, men skippa mejerier under 30%, blanda keson med cf tex=))
25 februari kl. 06:24 #33715Knuffa
DeltagareEtt trevligt mellanmål kan vara 1-2 msk turkisk yoghurt blandat med lite vispad grädde och några färska hallon och eventuellt lite kanel. Det är inget man bör äta varje dag, men som variation kanske. 🙂
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.