Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Hur mycket träning? Roliga träningssätt?
- Detta ämne har 3 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 1 månad sedan av
lousiie.
- FörfattareInlägg
- 29 juni kl. 18:36 #3580
Mollan
DeltagareHej jag är en tjej som snart fyller 17 år, min mamma, min syster och jag började med lchf för ca 2 veckor sen. Vi har en invägning per vecka. Jag vägde 78.5 när vi började och första veckan rasade jag i vikt, jag gick ner till 75.5, men dagarna gick och nu är jag uppe i 76-77 igen, första veckan promenerade jag varje dag men den här veckan har jag inte hunnit tränat eller promenera för det har blivit mest städa den här veckan. Men förstår inte riktigt varför jag har gått upp 0.5-1 kg.
Jag har ätit Frukost, lunch och middag och inte så stora mål heller. Precis som förra veckan.
Är inte riktigt den som älskar att promenera och träna om man säger så, men jag ska slita och försöka hitta något sätt som jag tycker är roligt att träna på.Jag har alltid varit överviktig, men förra sommaren gick jag upp 10 kg, och nu känner jag att jag vill verkligen ta tag i det! Hade velat komma ner till 60-65 kg.
Hur mycket måste man egentligen träna? Och har ni några tips på några roliga träningssätt?
29 juni kl. 23:23 #54719mctrollet
Deltagarejag har inte tränat alls…
30 juni kl. 08:12 #54718Lillnettan
DeltagareInte jag heller. 🙂
30 juni kl. 09:16 #54720lousiie
Deltagareför 1-2 månader och ett halvår innan tränade jag 3-4 ggr vecka och då mest styrka, nån löprunda blev det väl i veckan. Men i samband med att jag slutade med detta så slutade jag typ gå ner i vikt i samma fart som innan.. Samband? vet ej.
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.