Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Hur ska jag börja?
- Detta ämne har 10 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast för 9 år, 7 månader sedan av
evabra.
- FörfattareInlägg
- 18 oktober kl. 19:25 #6029
evabra
DeltagareTänkte försöka mig på LCHF-dieten. Men hur börjar jag? Var hittar jag ”kom igång sidor”? Listor på tillåtet/förbjudet? Vilken nybörjarbok rekomenderas?
Hoppas få svar på någon av frågorna!18 oktober kl. 21:20 #91770Slacktivisten
DeltagareEnklast torde vara att börja här: http://www.kostdoktorn.se/lchf/
18 oktober kl. 21:21 #91773Limp
DeltagareEn bra bok beträffande LCHF och vad som är viktigt är denna: http://www.bokia.se/at-dig-ner-i-vik…vinnor-4282467
I princip är inget förbjudet, men du ska äta så att energin kommer 70% från fett, 20% från proteiner och resten, 5% från kolhydrater. Alltså, strikt LCHF får ut på att äta max 20 gram kolhydrater om dagen. Tumregeln är att äter du fett enligt modellen, kommer du inte behöva gå hungrig och kan därmed minska kolhydraterna. Blir du hungrig, äter du för litet fett.
19 oktober kl. 07:22 #91768Marcus
DeltagareOm du är sugen på en mer vetenskaplig bakgrund till denna kosthållning kan jag rekommendera denna bok:
http://www.bokia.se/matrevolutionen-at-dig-frisk-med-riktig-mat-4311755
Intressant och bitvis skrämmande läsning garanteras!
19 oktober kl. 07:36 #91774Limp
DeltagareKöper man båda böckerna som pocket, sparar man stora pengar som kan användas till och köpa kött 🙂
24 oktober kl. 09:08 #91775evabra
DeltagareTusen tack för svar. Nu har vi surfat runt på div. sidor samt köpt Expressens bilaga. Vi hade smygstartat innan jag hittade forumet och innan jag skrev min fråga. Nu efter en veckas hårdkörning med minimalt med kolhydrater och den kost som rekomenderas, som jag tolkar, det så upplever vi att byxorna sitter hårdare än någonsin, kan det vara möjlgt? I och för sig har vi ätit mer MAT den här perioden. För övrigt mår vi utmärkt!
24 oktober kl. 09:56 #91771Slacktivisten
DeltagareVad har ni ätit under en dag denna veckan?
24 oktober kl. 20:23 #91776evabra
DeltagareUngefär så här äter vi
Frukost: två ägg (stekta, omelett eller kokta) till det 3skivor bacon, eller räkor med creme fraiche och majonnäs. Te
Kaffe med en skvätt grädde
Lunch: Avokado m. yoghurt eller majonnäs och creme fraiche,några ostskivor, skinkskivor och ungersk salami
Kaffe med en skvätt grädde
Middag: Lammstek med fänkålsgratin (grädde och ost) tsatsiki,fetaost och oliver, sallad m. vinegrätt
Te,
C.a 20 mandlar/hasselnötter/valnötter
Middag vid 18.30 men ändå känner jag mig sugen på nå´t senare på kvällen.
Ska bli kul att se vad ni tycer om detta!
25 oktober kl. 15:40 #91769frokenfraken
DeltagareOm du är hungrig på kvällen borde du öka på mängden fett. kanske lite mer olivolja på salladen eller varför inte byta ut grädden mot lite cocosa (kokosfett) i kaffet. Jag tycker att det är gott och nyttigt är det också:)
Går du ner av det, så ser det bra ut! Du får helt enkelt prova vad som fungerar för dig, och går du inte ner i vikt så får du ändra om. Då blir det att minimera på grädde, nötter och tyvärr, grönsaker. Men gör det inte i onödan utan prova först såhär!:)
Lycka till!
30 oktober kl. 15:48 #91777evabra
DeltagareHallå Slaktivisten! Du frågade vad vi ätit, har du någon kommentar till mitt svar ovan? Tar naturligtvis emot andras kommentarer också! Tack frökenfräken, nu har jag slutat med grädden och använder kokosfett i kaffet, inte särskilt gott men det går ner!
30 oktober kl. 20:03 #91772Slacktivisten
DeltagareNågon deciliter vispgrädde på en dag ser jag inga problem med. Kvällssug kan stillas med någon ostskiva med smör inrullat.
Det är väl fullfet ost, yoghurt och CF du äter?
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.