Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Jag tror jag går ner för fort
- Detta ämne har 12 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast för 13 år, 3 månader sedan av
mcmajjsan.
-
FörfattareInlägg
-
9 juni kl. 07:22 #943
clawus
Deltagarehej mitt namn e Björne och jag är 20 år jag valde att börja med lchf när mig våg börja skrika [KLIV AV MIG!!!!]
alvarligt ingen digital våg komm upp i min vikt det stog bara error och det gjorde riktigt ont.jag gick till en vän som jag vet har en lite äldre våg som går rätt högt.
jag stälde mig på den och den visade 170KG det gjorde så ont att jag ville bara gråta,så jag började med lchf för ca 5.5 veckor sen och idag väger jag ca 134KG! det är 36 kg på 5 och en halv vecka. (ett snitt på 6.5kg i veckan går jag ner) jag studerar och den lilla tiden jag har ledig spenderar jag på min fästmö.
jag e en riktig soffliggare/datorsittare så jag tränar inte. jag klagar inte på min vikt nergång men jag undrar om inte det e lite väl fort. (men byxorna sitter i alla fall bra^^)
jag äter dubbelt så mycket som jag gjorde innan. och jag testade att fuska en gång bara för att se hur vågen skulle reagera så jag tog en pizza och gick upp 10kg som jag gick ner på 3 dagar (det e oxå fort)
angående andra dieter så har jag inte gjort något annat i hela mitt liv kanske äta lite mindre (som typ höll i en vecka)
min frågor är då domma=
#1 går jag ner för fort?#2 är det farligt att gå ner så fort? (jag vet att det e lite farligt men hur farlig e jag osäker på)
#3 tycker ni att jag ska försöka göra något åt det?
#4 eller tycker ni att jag ska fortsätta?
#5 mitt mål e att gå ner till 70-80 med andra ord ca 100-90 kg tycker ni att det e för mycket?
jag vill tacka alla som skriver till mig i förskott^^
samt att jag vill påpeka att ni ska ignorera mina stav fel för jag har dyslexi vilket gör det väldigt svårt att stava^^9 juni kl. 14:24 #13543Misfit
Deltagare35kg på 5 veckor?
10kg upp pga en pizza, och sedan de där 10 kilona ner igen på 3 dagar? =/Jag är inte mästare när det gäller viktminskning eller LCHF men jag har svårt att känna att detta verkligen är sant.
10 juni kl. 03:44 #13539toru
DeltagareTrollvarning eller trasig våg… 8)
10kg+ för en pizza som i sig väger max 400g (om det är en stor Pizza). Om man äter pizzan och dricker 9,6 liter vatten och sen upp på vågen. Då kanske man ökar 10kg. Sen kommer vattnet ut de närmaste tre dagarna utan att man tillför nytt… vips så har man gått ner igen.
_Om_ det nu är sant så får du väldigt gärna dela med dig dina kostvanor för att gå ner 36 kg på 5,5 veckor…
/Tommy
10 juni kl. 06:52 #13540note
Deltagare10 låter extremt, men jag kan själv gå upp 4 kg av en pizza… Detta är såklart inte fettvikt utan endast vatten som kroppen binder tillfälligt.
Äter du kanske ngn medicin som gör att du lättare ”lägger på dig” vatten?
En gammal våg skulle jag förövrigt inte lita på alls på dom höga kilona, försök skaffa en ny kvalitetsvåg… och se till att använda samma våg varje gång och väg dig alltid samma tidpunkt, ex en gång i veckan, på morgonen efter toalettbesök. Sen tycker jag du kan mäta omkrets runt magen, ett betydligt intressantare resultat.Personligen skulle jag fortsätta.. Men lita inte på mitt ord, jag har ingen utbildning i ämnet. Kanske är en fråga för en ”doktor” om du känner dig osäker? Kanske dra iväg en fråga till Annika D om inte annat. http://blogg.passagen.se/dahlqvistannika/
Antar att det är ganska stor risk för massa överskottsskinn när man går ner så snabbt, kanske inte det snyggaste…
10 juni kl. 07:05 #13547clawus
Deltagarejag kan säga att jag vägde mig på 3 vågar och alla visade samma att jag gick upp ca 10 kg. (jag åt rätt tidigt typ 11. sen åt jag 2 ggr till och kolhydrater binder fett och liknande så det kan vara dom andra rätterna som tyngde ner mig oxå. samt att jag dricker minst 4 liter vatten om dagen.)
om ni är intresserade hur min vikt minskning sett ut och kommer se ut så kommer jag börja skriva i lchf dagboken och visa mina resultat. den kommer nog heta från björn till man^^
och då kan ni se själva. och då hoppas jag att ni finner insperation och liknande.
(samt att det kommer finnas lite om hur och vad jag äter)10 juni kl. 13:58 #13542Misfit
DeltagareOm det stämmer det du säger så well.. Vet inte om man ska gratulera, för det låter inte hälsosamt för kroppen att tappa så mycket så snabbt. Hade det varit en svältdiet så hade jag haft lättare att förstå och tro.
12 juni kl. 06:34 #13549Stina
DeltagareJa det verkar onekligen som du går ner snabbt men det tanke på att du vägde 170 från början så är ju inte din procentuella viktnedgång så där väldigt våldsam.
Lycka till.12 juni kl. 11:39 #13546clawus
Deltagaremen vad är riskerna men att gå ner så fort? för jag tycker ju om resultaten^^
12 juni kl. 12:50 #13548Stina
DeltagareJa du. Din fråga fick mig att fundera. Googlade lite och det ändå jag kan hitta är att för snabb viktnedgång antas bero på ensidig eller väldigt kalorifattiga dieter och att det det som inte är bra. Samt att om man går ner för snabbt så antas man ha gått in för hårt och då inte tros klara av att hålla tempot. Den ända ”riktiga” komplikationen jag kunde hitta var en studie om att man löper 4-6% större risk att få gallsten efter en snabb viktminskning.
Och att huden har svårt att hänga med då.Så att äta som vi gör om man ser till att det blir en varierad kost med alla vitaminer och mineraler som vi behöver men ändå ??? gå ner snabbt verkar inte var någon fara i sig.
Skulle vara intressant och höra om någon annan vet något eller har någon teori på varför det skulle vara farligt att gå ner för snabbt.
Mvh Stina
12 juni kl. 14:33 #13545clawus
Deltagarejag hoppas att det är allt som kan hända. för jag gillar mitt nya jag^^ och om det fortsätter så här ska jag kunna gå ner 100kg på 20 veckor. (det måste vara något rekord i så fall) men det tror jag inte att jag skulle gå ner i samma takt. men mitt mål är 100 kg viktminskning
13 juni kl. 06:20 #13541Franke
DeltagareNåt du bör tänka på så du inte blir för överraskad om det börjar gå segt: 1kg fett är 9000 kcal. Det är MASSOR, inget man går ned på en dag precis, så stora svängningar i vikt är garanterat vatten. LCHF är känt för att driva vätska ur kroppen, det är därifrån de första kilona kommer som man tappar fort.
Lite nyfiken; vad äter du på en normal dag?
13 juni kl. 09:51 #13544clawus
Deltagareom du vill veta vad jag äter och se min viktminskning så har jag skrivit allt i lchf-dagboken.
tråden heter ”från björn till man” där finns hur jag äter, motionerar, viktminskning allt!så jag ber er kolla upp det.
och skriv gjärna en rad^^ 8)13 augusti kl. 12:21 #13550mcmajjsan
DeltagareÄr man större så förlorar man snabbt vikt första tiden. Jag förlorade 7 kilo på 7 dagar och väger då 60 kilo mindre än din startvikt. Sen planar viktnedgången ut sig så jag tror nog att det är ok. Det är nog farligare att väga 170 än att gå ner dom kilona för snabbt =)
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.