Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › Allmänt om LCHF › kramp i benen av alkohol-är det normalt?
- Detta ämne har 30 svar, 16 deltagare, och uppdaterades senast för 8 år, 2 månader sedan av
Sus67.
- FörfattareInlägg
- 27 maj kl. 17:10 #3368
kris
DeltagareEfter bara 2 glas rödvin får jag sen hemsk kramp i benen under natten. 🙁 Vad kan det bero på????
27 maj kl. 17:17 #52478alfons
DeltagareDet brukar vara vanligt med kramp i början drick mycket vatten
27 maj kl. 17:32 #52495kris
DeltagareMen har ätit LCHF i 2 år.
Dricker mycket sällan alcohol.
Hade aldrig kramp före LCHF-kosten.
Dricker mycket vatten för att testa, men inte blivit bättre.
Är bara nyfiken om detta hänt någon annan o vad orsaken är. Mystiskt!!!!
Slutat helt nu, är inte värt nattplågan.28 maj kl. 11:57 #52476mctrollet
Deltagarejag tror mycket på vatten, alkohol är ju vätskedrivande… prova att dricka vatten före under och efter alkoholintag=)
28 maj kl. 12:14 #52477alfons
DeltagareJa alkohol är marigt jag tappar minnet hihihihihi skoja
28 maj kl. 12:41 #52475mctrollet
DeltagareLOL!!
28 maj kl. 12:45 #52484evise
DeltagareJag drack vin igår och har haft kramp i båda vaderna i natt….vilket jag inet haft sedan jag var gravid för så där ca 17 år sedan. Kul att du skrev just idag för annars hade jag nog inte tänkt på sambandet 🙂
28 maj kl. 12:54 #52494kris
DeltagareTack för era svar!!! 🙂
Faktiskt skönt höra att en till haft det. Tänker de e nåt fel just på min sammansättning av kropp :-
Vore intressant att se om fler svarar att de har problem med detta.
Ha en bra helg alla duktisar!28 maj kl. 13:00 #52479MIXA
DeltagareDrick vatten innan sänggåendet, krampen kan bero som andra skriver på uttorkning 🙂
8 juni kl. 19:54 #52493kris
DeltagareHej igen o tack för alla vattenråd!!!! Ska bälja i mig nästa gång. ;D ;Men det kommer dröja. Mår bäst utan alkohol. Men lite social kan man ju va nån gång ibl.
;)Kram 8)8 juni kl. 20:18 #52483evise
DeltagareHar nu i helgen druckit vin 4 dagar i rad….dock inte mer än ett par glas…..och igår tog sonen studenten och då blev det några glas till men ingen kramp….men jag var nog med att dricka rejält med vatten så det verkar hjälpa 🙂
10 juni kl. 10:17 #52489Mums
DeltagareJag har för tillfället väldiga problem med kramp i benen nattetid o jag har inte druckit alkohol. Då tolkar jag det som vätskebrist då?
10 juni kl. 10:27 #52482Mynlen
Deltagare”
MagnesiumEn del får vadkramper när de börjar med lågkolhydratkost. Det är vanligen övergående, men en del upplever snabbare lindring med tillskott av magnesium. Inte sällan upplevs magnesiumtillskott hjälpa även vid ”restless legs” / myrkrypningar i benen nattetid.
Det kan vara värt att testa då tillskott bör vara fullständigt ofarligt i dos enl nedan. Tyvärr är magnesiumbrist underdiagnosticerat då det inte finns något enkelt och säkert blodprov.”
detta kommer från sidan
http://www.kostdoktorn.se/rekommenderade-halsoprodukter10 juni kl. 11:24 #52488Mums
DeltagareAha, jag äter Pikasol varje dag men det kanske inte är tillräckligt med magnesium i dem. Är verkligen novis på kosttillskott o sånt, har aldrig hållit på med sånt…
10 juni kl. 13:56 #52481Gohper
DeltagareBra tips, jag får skylla på kramp när dom blir ostadiga! 😉
Är det kramp i munnen när den börjar sluddra (den, för jag sluddrar inte!)?
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.