Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › lchf för "festprisse"
- Detta ämne har 18 svar, 11 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år, 4 månader sedan av
mctrollet.
-
FörfattareInlägg
-
7 september kl. 20:18 #1146
pomjup53
DeltagarePrecis börjat lite smått med lchf….har gått 3 dagar och allt har varit bra tills nu, gick ut å tog 3 öl å kikade på sverige-san marino. Har precis blivit singel och har en kopmis som flyttar in hos mig snart…vi kommer antagligen gå ut å festa 1ggn/vecka….är då lchf fel diet för mig tro? är det för mkt fusk att dricka 1ggn i veckan?
8 september kl. 10:48 #15655agnetasch
DeltagareVad har du för annan diet på förslag där du får häva i dig 3 öl på raken?
8 september kl. 11:49 #15663pomjup53
DeltagareQuote:Vad har du för annan diet på förslag där du får häva i dig 3 öl på raken?inte så jag menade….tänkte bara att man stör kroppen ganska ofta med kolhydrater som man annars är tömd på.
8 september kl. 13:59 #15662Tess
DeltagareÖl e ju de värsta du kan dricka… (synd nog). Om du absolut vill prova LCHF så håll dej till torrt vin isf. Och rena spritsorter som vodka, cognac och whiskey… (rätta mig ni som kan om jag har fel..)
Lycka till!!
8 september kl. 15:29 #15661Karla
DeltagareOm du dricker öl, eller något annat med alkohol i, varje helg, hinner din kropp inte bli tömd på kolhydrater, och då kommer du inte att slå över till fettdrift. Summan av kardemumman blir att du kommer att gå upp i vikt i stället för ner. Din kropp VET att det kommer kolhydrater även om den får vänta på dem, och tills dess håller den fast vid varje fettgnutta du äter. Om ditt mål med LCHF är att gå ner i vikt, är mitt råd att satsa helhjärtat annars blir resultatet precis tvärtom.
8 september kl. 16:51 #15656Peter
DeltagareQuote:Om du dricker öl, eller något annat med alkohol i, varje helg, hinner din kropp inte bli tömd på kolhydrater, och då kommer du inte att slå över till fettdrift. Summan av kardemumman blir att du kommer att gå upp i vikt i stället för ner. Din kropp VET att det kommer kolhydrater även om den får vänta på dem, och tills dess håller den fast vid varje fettgnutta du äter. Om ditt mål med LCHF är att gå ner i vikt, är mitt råd att satsa helhjärtat annars blir resultatet precis tvärtom.bra sagt karla 😀
har dock druckit 12 liter rödvin denna sommaren.. utan att gå upp i vikt. men rödvin e ju det bästa man kan dricka om man kör lchf
8 september kl. 17:07 #15664kladden
DeltagareJag drack också en hel del rödvin i sommar och gick ner några kilon ändå .
Men vill man ha riktig snurr på viktminskningen så ska man nog strunta i alkohol , och absolut öl som är rena kolhydratbomben .8 september kl. 19:27 #15660Karla
DeltagareJo men Peter, du är ju redan inne i det här och vet hur du ska kunna kompensera alkoholintaget och hur din kropp fungerar. Frågeställaren är alldeles ny och har inte hunnit ställa om kroppen än. Så där kommer det nog att gå rakt åt skogen… 😉
21 september kl. 12:29 #15667fearofthedrunk
DeltagareFunkar fint för mig att dricka öl & äta lchf.
Köper ca 8L öl från bolaget varje helg & man brukar väl lyckas med att få i sig nån på krogen oxå så det blir en hel del.
Började med LCHF samtidigt som jag blev snigel & det va även då festvanorna gick åt fel håll men gick ändå ner från 85kg till 75-77kg på rätt kort tid. numera står det iofs stilla för min del men är rätt lång så den nuvarande viken är ok & jag kan ha massa skoj både fred o lörd utan att avstå ölen 🙂31 oktober kl. 07:07 #15666goamarie
DeltagareQuote:Jo men Peter, du är ju redan inne i det här och vet hur du ska kunna kompensera alkoholintaget och hur din kropp fungerar. Frågeställaren är alldeles ny och har inte hunnit ställa om kroppen än. Så där kommer det nog att gå rakt åt skogen… 😉karla jag vill veta vad du menar med att kompensera alkoholintaget?
31 oktober kl. 21:50 #15668Ronny
DeltagareGrillad steak och rödvin. Gott som in i bomben plus att du blir glad efter varje måltid. 🙂
1 november kl. 07:10 #15659Karla
DeltagareQuote:karla jag vill veta vad du menar med att kompensera alkoholintaget?Jag menar bara att Peter har hållit på med LCHF så länge att han vet hur den egna kroppen fungerar. Följdaktligen vet han hur mycket och vad han kan dricka och hur han ska äta innan och efter för att kroppen ska ta så lite skada som möjligt när han dricker alkohol.
1 november kl. 16:59 #15670Johan 34
DeltagareTjena,ny på forumet har gått nerfr 123kg-108kg på 6mån vet ej om det är bra el dåligt.Men vill bara tillägga att jag dricker
xtremt mkt rödvin :-[så min fråga till ngn expert,hur kan det då funka?kör strikt lchf dock ej superstrikt,fuskar ibland,men frågan alltså ang rödvinet o vissa påståenden?Mvh Johan
1 november kl. 17:43 #15658Karla
DeltagareMin åsikt – utan att vara någon som helst expert – är att om man dricker extremt mycket rödvin är det nog inte kolhydraterna man bör vara orolig för, utan snarare alkoholintaget. 8)
1 november kl. 17:45 #15669Johan 34
DeltagareKarla-bra svar men utan att vara expert,så hade jag ställt den frågan i ngt annat forum
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.