Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › LCHF funkar inte…
- Detta ämne har 71 svar, 22 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år, 1 månad sedan av
Zkeeter66.
-
FörfattareInlägg
-
2 maj kl. 06:17 #3087
jag
Deltagare…för mig!
Jag körde LCHF i ca 6 veckor… gick i princip ner 2 kg.
Jag tyckte att det var alldeles sakta och började funderar på om jag var en av dem som LCHF inte fungerade för. Jag låg på runt 10 g kolisar om dagen och 1400-1600 kcal om dagen.
Bestämde mig för att bryta lchf…gick såklart upp runt 2 kg igen….vätska o sådär.
Nu har jag ätit lågkalorikost i 1 vecka… äter inte potatis, pasta ris, bröd men havregrynsgröt till frukost sen kött, sallad, frukt och mjölkprodukter… lite fett!
Jag rasade 3,4 kg på en vecka… no more lchf för mig. Kul att ha provat men verkligen inget för mig…
2 maj kl. 06:38 #48096Marcus
DeltagareHur mycket energi fick du i dig när du låg på ”lågkalorikosten”?
2 maj kl. 06:46 #48110Bettan
DeltagareHej kära Jag!
Trist att du känner så, redan efter 6 veckor. Jag tror att vi alla är för fokuserade på vågen, koppla bort den under ett par månader och se sen vad som händer.
För 2 år sedan började jag läsa om LCHF och hade kontakt med Sten Sture Skaldeman via mail. Jag frågade honom om viktnedgång och han informerade mig om att om man hållit på och bantat hit och dit och upp och ner större delen av sitt vuxna liv, tar det längre tid för kroppen att börja förbränna. Kroppen förstår ju inte att det här fettet den får är nåt bestående. Kroppen är ju van vid att leva på svält. Att inte få fett så att säga. Så när den nu får det så suger den åt sig allt den kan och gör inte av med mer än nödvändigt!Om jag vore dig skulle jag ha tålamod och ge det en chans. Men det är ju ditt beslut 🙂
Lycka till Jag 🙂
2 maj kl. 06:53 #48070Anonym
GästNågot tänkvärt att ta med sig här är hur har din vikt sett ut tidigare? Bantar du ofta?
Det finns många metoder att gå ner i vikt som funkar och sin dessutom är snabbare än LCHF.
Det svåra är att behålla den nya vikten…
2 maj kl. 07:09 #48095Marcus
DeltagareQuote:Hej kära Jag!Trist att du känner så, redan efter 6 veckor. Jag tror att vi alla är för fokuserade på vågen, koppla bort den under ett par månader och se sen vad som händer.
För 2 år sedan började jag läsa om LCHF och hade kontakt med Sten Sture Skaldeman via mail. Jag frågade honom om viktnedgång och han informerade mig om att om man hållit på och bantat hit och dit och upp och ner större delen av sitt vuxna liv, tar det längre tid för kroppen att börja förbränna. Kroppen förstår ju inte att det här fettet den får är nåt bestående. Kroppen är ju van vid att leva på svält. Att inte få fett så att säga. Så när den nu får det så suger den åt sig allt den kan och gör inte av med mer än nödvändigt!Om jag vore dig skulle jag ha tålamod och ge det en chans. Men det är ju ditt beslut 🙂
Lycka till Jag 🙂
Du har en bra poäng i ditt inlägg, men det är extremt generaliserande, Jag har ju faktiskt inte skrivit något alls om sin bakgrund, tex hur mycket/lite fett han/hon normalt äter, att hävda att kroppen är van att leva på svält är rätt magstarkt, speciellt om personen i fråga anser sig ha någon form av övervikt. Det är inte så ofta övervikt kommer i svälttillstånd. Men, jag förstår vad du menar, att kroppen skulle vara van att få väldigt lite fett. Men om så är fallet för Jag vet vi ju faktiskt inte.
2 maj kl. 07:32 #48109Bettan
DeltagareOops, ber så mycket om ursökt för mitt klavertramp 😉
Skyller på mitt nybörjarskap och håller med dig helt och hållet Marcus 🙂2 maj kl. 07:40 #48105Mynlen
DeltagareFrågan är också hur nyttigt lågkalorikost för kroppen är i längden. Om man nu klarar av att gå sugen och hungrig så ofta och mycket, gör det. Men jag tror aldrig det är nyttigt för kroppen.
Men Jag, lycka till! Synd bara du endast gav det 6 veckor, det tycker jag är väldigt litet tid för denna kost!
2 maj kl. 07:53 #48117jag
DeltagareJag, äter inte mindre kalorier än vad jag gjorde som lchfare… ligger på runt 1300kcal -1500 kcal om dagen…
Jag har en övervikt på över 20 kg så…2 kg på 6 veckor är lite… det ska inte behöva ta så lång tid.
Jag svälter definitivt inte och har inte gått hungrig en sekund!!!.. äter runt 150 g kött till varje måltid (lunch/middag)…med mycket grönsaker och och lite fett. (ingen vit mat vilket betyder att jag kan äta mer protein och mer frukt o grönt eftersom jag äter mindre fett och därmed hålla nere kalorierna)
Fettet jag får i mig består av stekfett och det jag får i mig av mejerier… ex en klick turkisk yoghurt till köttet etc
En fråga bara… är det automatiskt så att man ställer kroppen på svält bara för man inte gör sås på smör och grädde?? ”Kroppen är ju van vid att leva på svält. Att inte få fett så att säga.” Har inte gått hungrig alls sen jag började med lågkalori… inte det minsta faktiskt.
2 maj kl. 08:03 #48075Vodo
Deltagareom du äter lika mycket kalorier på båda dieterna, hur kan du kalla bara den ena för lågkalori?
2 maj kl. 08:15 #48084mctrollet
DeltagareLycka till lilla jag, man måste gilla fett och feta saker för lchf och det gör inte alla. Bra att du hittat nåt som passar dej=))
2 maj kl. 08:36 #48089Gohper
DeltagareEn lågkalorikost behöver absolut inte vara onyttig, även lchf kan vara lågkalori-kost.
MEN, jag måste bara fråga om du verkligen hade koll på energin?
Förvisso äter du ca 100kCal mindre med ”lågkalori”-kosten, men så låg är den inte!
Jag tror att det blev fler kCal med lchf… .Men, funkar det så tuta och kör!
Det handlar ju trots allt vid viktminskning om att stoppa i sig mindre mängd energi än kroppen behöver.
Detta utan att gå runt hungrig, maten ska vara god och det ska funka bra i det dagliga livet (även slippa sötsug, falsk hunger etc.)!Kanske senare om minskningen stannar av så testa att byta energimängden i någon kh-ingridiens mot samma energimängd fett och se hur det funkar.
2 maj kl. 09:34 #48116jag
DeltagareJo, jag reggade på matboken varje dag… precis som jag gör nu.
Jag tyckte om maten jag åt som lchf men det funkade inte för mig helt enkelt… vissa rasar ju i vikt… men inte jag. Kanske om jag hållit ut några månader till så hade det börjat funka men jag vantrivs så med min kropp som den ser ut nu så 6 veckor var enough för att inse att det inte var hållbart för mig!
Däremot kan jag verkligen tänka mig att köra lchf när jag har nåt min målvikt… då kan jag tänka mig att minska på kolhydrater igen och lägga till mer fett.
Jag har inte ätit vit mat på många veckor nu…och jag saknar det inte ett dugg… inte ens pasta!! Som jag älskade förut. Däremot har jag ätit nåt knäckebröd någongång som mellis med bredbar baconost på…gott!!
2 maj kl. 10:24 #48088MIXA
DeltagareHej,
jag tror att det varit bra för dig att äta lchf innan du gick över till lågkalorikosten. Tror att det kan vara en del av din fina viktminskning nu. Kan kanske funka för vissa, om man äter som du, utan kolhydratbomber. I stort sätt äter du lchf utan att äta
stora mängder fett. Lycka till och skriv gärna hur det går för dig! 🙂2 maj kl. 13:36 #48094Marcus
DeltagareJag är lite inne på det som Gopher skrev, att det på något vis ändå var mer energi när du åt LCHF. Men har du räknat riktigt som du skriver så är det ju bevisligen inte så. Faktum är att jag inte kan hitta någon bra förklaring till att viktminskningen blev större då du ändrade kosthållning men hade samma dagliga energiintag. Det är inte så att du börjat motionera samtidigt också? 🙂
Att kroppen skulle ställa om sig till svält vid lågt intag av fett, även om det totala intaget av energi är relativt högt kanske redan syntes av mitt senaste inlägg att jag känner mig aningen skeptisk till.
Edit: Om någon har sett någon bra studie på just det fenoment är jag tacksam för en fingervisning.2 maj kl. 13:43 #48106Marika
DeltagareJag tycker inte det verkar som att någon rasar i vikt de första veckorna. Visst tappar man några kg i början men det är väl vätska. Tycker att det verkar som att LCHF är en diet för de uthålliga! Själv har jag hållit på sedan i mitten av februari och bara gått ner 4- 5 kg… men jag mår så bra så jag fortsätter gärna ett tag till!
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.