Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › LCHF gör så att jag luktar illa!
- Detta ämne har 9 svar, 8 deltagare, och uppdaterades senast för 10 år, 11 månader sedan av
Wunderbaum.
-
FörfattareInlägg
-
14 juni kl. 07:07 #5833
Wunderbaum
DeltagareJag har gått på LCHF i 6 månader och är jättenöjd förutom med en sak, att jag luktar så fruktansvärt illa. Min kroppsodör luktar unken och sur. Blir jag svettig så luktar det vid vad som närmast kan beskrivas som kattkiss från en okastrerad hane, alltså riktigt illa.
Ketos är bra men varför ska det lukta så illa… :mad-smiley:
14 juni kl. 07:31 #89701Slacktivisten
DeltagareOm du är beredd att minska viktnedgången lite så höj kolhydraterna en aning, främst med ovanjordgrönsaker. Det minskar mängden ketonkroppar och förhoppningsvis även doften.
Ett halvkilo i veckan verkar vara optimalt för mig.
16 juni kl. 18:36 #89696Solile
DeltagareJa, testa att lägga till lite ”bra” kolhydrater, tex bär, grönsaker, rotfrukter 🙂
16 juni kl. 19:13 #89698Irene
DeltagareDin kropp kämpar just nu med att bli av med en hel del ”dynga”. Tips o idé sluta med deodoranter som innehåller anti-perspirant. Är det nått som stoppar upp o bäddar in ”skiten” så är det det. Jag slutade med detta för ett par år sedan (blev skrämd av cancerrisk o annat) o märker efter ett par veckor att odören släpper. Ja det luktar verkligen skit och jag var på väg att ge upp.
18 juni kl. 08:21 #89703Wunderbaum
DeltagareNix, att höja kolhydratsintaget är inget för mig eftersom jag inte går ner i vikt då. Får endast i mig 0.2g kh per dag tack vare smöret.
18 juni kl. 10:04 #89695qwe
DeltagareSluta ät ost.
18 juni kl. 10:27 #89702Slacktivisten
Deltagare@Wunderbaum 391890 wrote:
Nix, att höja kolhydratsintaget är inget för mig eftersom jag inte går ner i vikt då. Får endast i mig 0.2g kh per dag tack vare smöret.
I så fall får du berätta vad du typiskt äter under en dag och kroppsdata samt viktminskning per vecka. Annars blir svaren bara gissningar.
0,2g kolhydrater per dag är extremt. Går du inte ner om du äter lite mer kolhydrater är någonting ordentligt fel.
18 juni kl. 10:30 #89700Hannis
DeltagareHej
Jag stinker alltid amoniak vid träning.. Men det ska man väl när man tränar utan kolhydrater??
Det är väl det som kallas ketos?? Eller är jag helt ute och cyklar nu??20 juni kl. 18:37 #89699Litchi
DeltagareEller så duschar du varje morgon, tvättar dig under armhålor m.m under lunchtid, använder absolut torr, och duschar på kvällen. 🙂
22 juni kl. 20:57 #89697Jimmy_Flessa
Deltagare@Slacktivisten 391900 wrote:
I så fall får du berätta vad du typiskt äter under en dag och kroppsdata samt viktminskning per vecka. Annars blir svaren bara gissningar.
0,2g kolhydrater per dag är extremt. Går du inte ner om du äter lite mer kolhydrater är någonting ordentligt fel.
+1.
Troligtvis bara något TS tror. En vaneföreställning helt enkelt om att kolhydrater är livsfarligt.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.