målvikt 70 kg

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 25 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #1172
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    Hej alla!
    jag är precis nyregistrerad här på forumet och ser fram mot att aktivt börja använda mig av det.
    jag har ätit efter LCHF i tre veckor och tycker verkligen att det passar mig.
    jag har inte längre problem med att få ont i magen efter vaje måltid och det är en fantastisk hälsovinst!
    men, mitt huvudsakliga mål är att gå ner ca 7 kg.

    starvikt: 77,7 kg
    längd: 175 cm
    målvikt: 70 kg

    så efter att ha ätit denna kost i tre veckor har jag tappat 0,5 kg. måste erkänna att jag är besviken, trodde att det skulle vara mer.
    har läst om att det kan ta sin tid innan kroppen ställer in sig på att förbränna fett och att använda sig av det fett som finns som energikälla. spreciellt om man har bantat under en längre tid. och det är precis vad jag gjort, jag har kämpat med min vikt i säker 6 år, och jojo bantat..

    så finns det någon som vill ge mig lite tips? något typiskt nybörjarfel med denna kost?

    otroligt tacksam för all hjälp!

    hälsningar H


    Nedan kommer jag att presentera min viktförändring. Väger mig fredagar.
    Startvikt 27/8 77,7 kg
    3/9 77,5 kg (-0,2 kg)
    10/9 77,0 kg (-0,5 kg)
    17/9 76,5 kg (-0,5 kg)
    24/9 76,4 kg (-0,1 kg)
    1/10 76,5 kg (+0,1kg)

    #15838
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    Min mat idag:

    Frukost: 2 stekta ägg och bacon

    Lunch: turkisk yogurt med hallon och nötter

    Middag ( idag i farten så försöker göra det enkelt för mig): 2 kokta ägg och en burk keso 250 g.

    ge mig gärna tips om någonting är fel, eller vad som kan förbättras!

    #15822
    AvatarKarla
    Deltagare

    Yoghurt, hallon, nötter, keso… lägg ihop det och du får i dig rätt mycket kolhydrater! Ät riktig mat i stället! Kött, fisk, fågel med kryddsmör eller någon bra sås. Grönsaker till, om du tycker att du vill ha det. Sen är det så att LCHF inte är någon snabbfix för att gå ner några få kilon. Du är ju inte direkt överviktig, så din kropp kanske helt enkelt tycker att det här ÄR din idealvikt. 8)

    #15837
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    Tack för tipsen! misstänkte nästan att det låg i alla mejeriprodukter som jag stoppar i mig. blir helt enkelt för mycket av det goda, men det är enkelt att äta, snabbt och lätt att ta med.
    nu ska jag tänka på detta kommande vecka och förhoppningsvis blir det en förbättring!

    hur länge har du ätit LCHF och vad är ditt mål med det?

    #15821
    AvatarKarla
    Deltagare

    Jag har ätit LCHF sedan april och målet var att normalisera mina blodsockervärden, eftersom jag har diabetes. Funkar utmärkt, min diabetessköterska bara skrattar av glädje när hon ser mina resultat. ;D

    #15836
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    okey! vad kul att det verkligen fungerar!

    även fast jag bara ätit denna kost i tre veckor mår jag mycket bättre, tanken var att bli av med mitt sockerberoende, hela mitt humör var en berg och dal bana! dessutom har jag inte ont i magen längre, som jag hade mer eller mindre tidigare efter varje måltid.
    sedan är det ju så att jag gärna tappar några kilon, mitt första mål är 75 kg.

    tog åt mig direkt av ditt tips och gjorde kycklingfile och två ägg till middag idag! ;D

    #15835
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    äntligen fredag!

    LCHF i tre veckor och är 1,2 kg lättare.

    väljer att se denna period som en startsträcka, att komma in i tänket.
    nu ska jag lägga i växel två och radikalt dra ner på mejeriprodukter som turkisk yogurt och keso som jag gärna äter tillsammans med bär eller nötter och gärna ofta!

    dagens mat:

    frukost: 2 stekta ägg och 3 skrivor stekt bacon, kaffe.
    Lunch: gårdagens musaka (recept från Dr. Dahlqvist)
    Middag: ungsstekt kycklignfile, två ägg och två körsbärstomater.

    så vad säger ni erfarna, är jag ute på rätt spår?

    #15820
    AvatarKarla
    Deltagare

    Middagen innehåller alldeles för litet fett. Kycklingfilé är magert. Lägg till någon fet sås eller kryddsmör, annars är det stor risk att du blir hungrig framåt kvällen, och sånt är farligt… 😉

    #15834
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    bra tips klara, utökade middagen med en liten burk vitlöksdressing!

    mat lördag:

    Frukost: 3 stekta ägg. m ost och te med fet mjölk
    Lunch: 2 kokta ägg, rotsaksmos och en tomat
    Mellis: 2 stesambröd med ost och philadelphiaost, kaffe
    Middag: oxfile, bea och sallad bestående av roccula, tomat, rödlök och pinjenötter.

    senare under kvällen serverades det en ostkorg med kantarellstuvning.

    Söndag:
    idag ska jag åka och hälsa på mormor. där bjuds det på mat från sekunden jag kliver innan för dörren tills att jag åker hem, så uppdaterar senare vad som blir idag. mjukstartar hemma med fukost: en avocado och en stor kopp te med grädde.

    #15833
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    måndag. ny vecka och nya tag. ska pröva med mindre mejerprodukter i form av keso och turkisyogurt med nötter och bär som jag har en förkärlek till och kan äta flera ggr/ dag. så max en portion två gånger denna vecka!

    dagens mat:

    Frukost: 3 stekta ägg i kokosfett, kaffe.
    Lunch: ungsstekt kycklingfile, bea, 4 körsbärstomater och två ägg.
    Middag: lövbit m kryddsmör och sallad.

    Har med mig en babybell ost för att kunna ta som mellis om hjärnan börjar bli slö mellan måltiderna.
    frukost blir ofta detsamma för mig? vad äter alla ni till frukost?

    #15818
    AvatarKarla
    Deltagare

    Alltid samma frukost: bacon och äggröra. På helgerna utökar vi med lite plockmat i form av något gott köttpålägg och någon god ost att hyvla skivor av. 8)

    #15832
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    🙂 man hittar ju sin favorit. jag har stekta ägg som min. några gånger i veckan äter jag även bacon till. det är gott, men tar lite längre tid att laga till. så när tiden finns blir det knaperstekt bacon som är det bästa!

    äter din familj också efter LCHF? hur fungerar det?

    #15819
    AvatarKarla
    Deltagare

    Hela familjen, dvs jag, min man och två vuxna barn äter enligt LCHF. Funkar alldeles utmärkt. Maken och jag har båda diabetes typ 2, och barnen bör också bära på anlagen, så det är bäst att ”mota Olle i grind”. 😉 Sonen tar med sig lunch till jobbet, oftast har han stekt ett par ägg och hamburgare. Maken jobber hemifrån, så han lagar också sin egen mat. Dottern och jag har det väl svårast med mat på våra resp jobb. Dottern jobbar på restaurang, och det är inte alltid personalmaten innehåller det hon behöver, så ibland blir det bara en grönsallad. Jag äter på skolan när skolmaten funkar, dvs jag kan ta grönsaker och protein och välja bort kolisarna, men när det är ”blandmat” som lasagne eller pytt, går jag ut och handlar mig något att äta.

    Dessutom har vi alla årskort på Friskis & Svettis, och tar oss dit minst fyra gånger i veckan. På onsdagarna går vi och simmar. Hurtiga familjen, det är vi, det! 8)

    #15831
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    kul att ni delar samma intresse när det gäller kost och motion!

    jag är den som har gått in för LCHF till 100%, min sambo därimot gör det lite halvhjärtat. å andra sidan har han inget behov att gå ner lite i vikt, som jag vill. men han älskar denna mat och alla mål vi äter tillsammans är LCHF.
    vi gillar också att träna, hänger på gymmet några dagar i veckan. själv tycker jag mycket om spinning, löpning, prommenader och en del i gymmet. 😀

    tror att god fysik gör en lyckligare. så tror att det är viktigt att hålla den fysiska formen. alla har sina sätt och sina träningsformer, men alla bör motionera någon gång i veckan för att må bra!

    —-
    kvällsuppdatering:
    efter ett dubbelpass på gymmet, spinning och core sög det i magen när jag kom hem. tog ett lemasbröd med philadelhpia och en stor kopp te med fet mjölk

    #15830
    AvatarHannaLi
    Deltagare

    tisdagens mat

    Frukost: 2 stekta ägg, 4 skivor bacon och kaffe.
    Lunch: kycklingfile, bea och två hårdkokta ägg
    Mellis: 2 babybell ostar
    Middag: 2 köttfärsbiffar, stekt lök, hamburgedressing
    kvällsfika: en kopp te m. mjöl och 3 små fyrkanter sesambröd med philadelphiaost

    känns som en bra vecka! den kommer gå fort, vips så är det fredag och det
    är dags fö vägning och mätning igen! hoppas på 76.0 kg denna vecka

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 25 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.