Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Så nybörjare som man kan bli men ändå har jag lyckats gå ner…
- Detta ämne har 18 svar, 9 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år sedan av
jessiehb.
-
FörfattareInlägg
-
12 mars kl. 09:12 #2446
95pannor
Deltagare.. Ja tänka sig att även jag kan klara det här.
Trotts en massa fusk och ett par veckor utan något som helst engagemang.
Jag ställde mig på vågen den 8/1 en vecka efter att jag börjat med Lchf, då vägde jag 95 tunga kilon. Jag blev chockad och vill inte ens veta vad jag kan ha vägt veckan innan.
Nu där emot, 9 korta veckor senare har jag gått ner hela 12 kilon. Jag fattar inte vad som hänt. Då har jag tom tagit ett uppehåll på en tredjedel av tiden. Jag går ner ändå men i måndags började jag igen och ja nu känner jag mig otroligt peppad. 15 kilon till och jag lär vara rätt jävla nöjd.
klarar man av det på 20 veckor tro? Det tror jag, även om det kan bli svårt?
Jag känner mig astaggad!
Tack till alla som finns på detta forum, ni inspererar mig!
Kram Zanna
12 mars kl. 09:21 #38713mctrollet
DeltagareHej Zanna! Välkommen till forumet, vilken härlig resa=) Visst kan du klara det på 20 veckor… Stort lycka till!! Kram
12 mars kl. 09:39 #3872295pannor
DeltagareTack ska du ha.
Jag älskar det här forumet, det är awsome. Blir fantastiskt inspirerad varje gång jag går in här.
🙂
12 mars kl. 10:28 #38728jessiehb
DeltagareHej!
Dela med dig av din hemlighet! 😉
Vad har du tänkt att göra? Behöver alla råd jag kan få, haha. Hur lång är du?Tack för att DU inspirerar 🙂
12 mars kl. 10:40 #3872195pannor
DeltagareJag har absolut inga hemligheter.
Jag har i princip bara skalat bort all pasta, ris och potatis. och lagt till lite mer fett.
Nu började jag igen i söndags och jag har mått fruktansvärt dåligt hela veckan, men nu har det gått över och jag börjar känna mig normal igen.
En vanlig frukost är två ägg med lite mayo eller kanske två små avokados.
Till Lunch blir det för det mesta sallad med olika inehåll. Jag har den fantastiska turen med un salladsbar på jobbet. men jag brukar ha i isbegsallat, champinjoner, gyrka, pumpafröm, lök och lite groddar, sen förstås lite gravad lax och kyckling. Såserna varierar men ofta blir det lite vinäger och vitlöksdressing.
Till middag äter jag oftast kyckling eller kött, steker det först ett tag tillsammans med lite olika grönsaker och sedan häller jag på en skvätt grädde och lite kryddor. Det är smidigt och jag tror aldrig jag ¨kommer tröttna på själva smaken.
Vill jag variera mig gör jag i bland lite biffar eller fisk och äter kanske blomkålsmos till. 🙂
Jag har ett väldigt fysiskt arbete och har inte rört på mig särskilt mycket på fritiden men Hoppas väl påatt komma i gång det med.
Vill jag ha ett mellanmål blir det ofta mandlar, även om jag kanske inte borde.
Nu har jag helt och hållet skalat bort lightsaft och cola, colan är nog den stora boven i dramat sen förr. Men han får vara med på lördagar.
Jag är 25 och 171 lång btw. Lång o tjock och i mina bästa år, nu måste bara kroppen inse det! 🙂
Hur går det för dig?
Kul att ni skriver tycker jag!
12 mars kl. 10:54 #38727jessiehb
DeltagareTack för svar 🙂
Jag är också 171 cm och är 26 år så det ju perfekt 🙂
Vi har också salladsbuffé på jobbet, men den är fruktansvärt tråkig så nu gör jag min egen mat istället.
Det är jättebra att få lite mer tips på vad man kan laga för mat. Man kan ofta bli lite insnöad faktiskt. Det du lagar låter riktigt gott. Det ska provas.Min stora bov har också varit cola. Drack nog minst en halvliter varje dag och massor mer på helgerna. Nu kan jag ärligt säga att jag inte tycker om det längre. Det smakar enbart socker :S Det är fortfarande lite svårt att förstå hur nåt som tidigare varit det bästa som fanns nu inte är gott alls längre. Dricker kolsyrat vatten istället nu, med smak.
Jag har ett väldigt stillasittande jobb så jag ska snart iväg och träna lite. Var för längesen faktiskt.
HOppas att du får en riktigt bra helg 😀
13 mars kl. 07:48 #38711Aily
DeltagareHej, välkommen och lycka till! 🙂
13 mars kl. 18:15 #3872095pannor
DeltagareJa det är helt sjukt hur snuskigt sött det är med Coola, Zero går Ann på helgerna men jag börjar tycka att den är överskattad den med.
Jag kommer nog att ha svårt att inte få i mig kolhydrater på helgerna, om jag inte planerar allt i minsta detalj och det lär jag nog inte orka med. Det får bli som det blir, men är jag hemma ska jag se till att det funkar. Men allvarligt hur kul är det att komma hem till någon på fest och tacka nej till allt? Jag vill inte vara begränsad men samtidigt ha kontroll över mig själv.
I veckorna är det inget problem, men helgerna blir svåra för mig. Speciellt när det är fest!
Hur gör ni? Tycker inte ni att man borde få ha en dag i veckan till sånt? Blir dte inte för svårt annars? Vet att hela grejen går ut på att hamna i ketos osv men vad säger ni?
Nu menar jag inte att man ska smälla i sig en hel pizza och en skål med ostbågar men om det bjuds på mojhitos måste man väl få dricka en?
Light då förstås. 🙂Puss o kram
13 mars kl. 18:49 #38716alfons
DeltagareDet beror på varför du äter lchf jag gör det för min diabetes och vill inte riskera min hälsa genom att vara artig men du kanske inte har några problem
13 mars kl. 19:10 #3871995pannor
DeltagareQuote:Det beror på varför du äter lchf jag gör det för min diabetes och vill inte riskera min hälsa genom att vara artig men du kanske inte har några problemHej, nej inga problem med diabetes, dock är jag ju väldigt överviktig, men det är väl på väg åt rätt håll nu.
Jag tror jag alltid skulle kunna äta såhär, mycket kött, fett och kolhydrater, där emot vill jag kunna ha lite kul oxå, inte jämt men i bland.
Hur länge har du hållt på med LCHF? Hur mår du nu?
13 mars kl. 19:16 #38715alfons
DeltagareJag har hållit på sen juli 2010 gått ned 18 kilo och slutat med diabetes och blodtrycksmedesin mår jätte bra har många kilo kvar
13 mars kl. 19:26 #38726Mynlen
DeltagareQuote:Hur gör ni? Tycker inte ni att man borde få ha en dag i veckan till sånt? Blir dte inte för svårt annars? Vet att hela grejen går ut på att hamna i ketos osv men vad säger ni?Det är helt upp till dig att tänka att man borde få ha något. Ingen här ska säga att du inte bör få ha det. Men det är vad du vill nå med denna kost, om du gör så eller ej. Vad jag menar är att om man vill gå ner i vikt går det kanske något långsammare med såna dagar än hos vissa som inte gör det, men ner går du förmodligen. Men det kan TA tid, så då får du räkna med det. Vill du gå ner i vikt snabbare får du bestämma dig att avstå.
Men mina tankar går mer till det här med ”få ha” , varför skulle vi få ha något? Jag har litet svårt att förklara men det är ungefär som med reklamfilmer, dom försöker göra så att du tror du behöver, eller är värd, eller vadsomhelst sakerna. Men varför det egentligen, varför måste vi belöna oss själva hela tiden. För vad? Hm, hoppas du förstår mig.
Själv belönar jag mig med att vara stark och ”tråkig” på fester och bara förklara att jag just nu helst dricker vatten eller te. Om mina vänner är mina vänner så förstår dom att jag vill ha det så.
typ.Lycka till!
13 mars kl. 19:47 #3871895pannor
DeltagareQuote:Jag har hållit på sen juli 2010 gått ned 18 kilo och slutat med diabetes och blodtrycksmedesin mår jätte bra har många kilo kvarJävligt bra jobbat! Önskar dig lycka till nu även i framtiden! 🙂
13 mars kl. 19:50 #38724miafia
DeltagareBra jobbat och lycka till 🙂
13 mars kl. 19:58 #3871795pannor
DeltagareQuote:Quote:Hur gör ni? Tycker inte ni att man borde få ha en dag i veckan till sånt? Blir dte inte för svårt annars? Vet att hela grejen går ut på att hamna i ketos osv men vad säger ni?Det är helt upp till dig att tänka att man borde få ha något. Ingen här ska säga att du inte bör få ha det. Men det är vad du vill nå med denna kost, om du gör så eller ej. Vad jag menar är att om man vill gå ner i vikt går det kanske något långsammare med såna dagar än hos vissa som inte gör det, men ner går du förmodligen. Men det kan TA tid, så då får du räkna med det. Vill du gå ner i vikt snabbare får du bestämma dig att avstå.
Men mina tankar går mer till det här med ”få ha” , varför skulle vi få ha något? Jag har litet svårt att förklara men det är ungefär som med reklamfilmer, dom försöker göra så att du tror du behöver, eller är värd, eller vadsomhelst sakerna. Men varför det egentligen, varför måste vi belöna oss själva hela tiden. För vad? Hm, hoppas du förstår mig.
Själv belönar jag mig med att vara stark och ”tråkig” på fester och bara förklara att jag just nu helst dricker vatten eller te. Om mina vänner är mina vänner så förstår dom att jag vill ha det så.
typ.Lycka till!
Håller helt med dig, och egentligen är det väl så jag vill tänka, men så kommer den lilla tjockisen fram igen och så är det kört.
det känns ju tråkigt att börja om varje söndag men samtidigt skulle det kanske kännas annorlunda om man visste att man hade den dagen. Om man bestämt det i förväg så att säga. Då behöver man ju inte känna att man har misslyckats på samma sätt för då vet man att man har den dagen i alla fall.
Promlemet för mig är ju att jag alltid var eviga vecka går in för att det ska gå bra, sen blir det helg, fest och resor som hela tiden gör det svårt. Jag har ingen självdiciplin what-so-ever. I veckorna går det bra för då har jag rutiner.
Men som till helgen, då ska vi till trysil och åka skidor med jobbet, de kommer säkert gå åt skogen igen 🙂
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.