Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › LCHF Nybörjare › Söker råd/tips ang. svag viktminskning.
- Detta ämne har 8 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast för 12 år, 11 månader sedan av
Mallgan.
-
FörfattareInlägg
-
14 december kl. 18:52 #1465
Mallgan
DeltagareHej.
Jag må vara nyregistrerad men har varit passiv läsare av detta forum ett tag.
Ni har hjälpt mig en hel del i mitt LCHF:ande.
Skriver detta för att jag behöver någon annans syn på hur jag äter men även för att dela med mig av mina erfarenheter och missar för de som är/varit i samma situation.
Ska försöka sammanfatta då det annars finns risk för att detta inlägg blir en novell som ingen orkar läsa.
Jag har fört bok på vad jag ätit varje dag men inte i vilka mängder. Kan redogöra senare om så önskas.Det har varit över förväntan lätt att köra på denna diet.
Svårigheterna har legat i psyket, tex att portionsstorlekarna är så små och folks kommentarer.
Det bästa av allt är jag, efter att ha varit riktigt orolig, blivit helt bra i kistan och bajsar som normalt folk på första gången på flera år.
Jag slutade tom att snusa i somras för att jag trodde att det var det som kraschade kistan.
Bara detta är en bra anledning att fortsätta med ”dieten”.Då kör vi…
Kön: Man
Ålder: 37
Längd: 176cm
Startvikt: 93.1 kg
Började med LCHF 16/10-10.
Läste på en del först och kände mig redo att köra igång och så här har det gått:Första veckan, sammanfattning:
Slutade med ris, pasta, potatis, bröd, mjöl osv.
Ökade på med starkmjölk, gräddsåser, ostar, smör, kräft/räksallad mm.
Handlade efter näringsdeklarationen på förpackningarna, dvs inget över 5% kolhydrater.
Åt lunch ute men försökte äta medvetet, tex fråga om maten innehöll mjöl.
Resultat: -1,3 kgAndra veckan, sammanfattning:
Åt på samma sätt som första veckan då 1,3 kg kändes godkänt.
Resultat: -0,4 kg
Här började undra om jag gjorde rätt men fortsatte ytterligare en vecka då jag läst att det inte är ovanligt att man stannar upp ibland.Tredje veckan, sammanfattning:
Fortsatte i samma anda som innan med luncher ute, sallad istället för kolhydratstillbehören, en hel del mejeriprodukter.
Under denna vecka började jag få lite problem med att äta så mycket fett. Blev bara illamående så av detta skäl fick jag i mig mindre fett.
Resultat: -1,0kg.
Kändes lite surt då jag gärna ville under första målvikten på 90kg.Fjärde veckan, sammanfattning:
Ingen större förändring förutom att jag fortfarande inte klarade av att ”fettfrossa”.
Det visade sig dessutom på vågen.
Resultat: +-0kg.Femte och sjätte veckan, sammanfattning:
Av någon anledning vägde jag mig inte efter 5:e veckan så det blir en tvåveckors sammanfattning.
Då jag inte gått ner något alls började jag plugga på mer om LCHF.
Insåg att jag drack på tok för mycket mjölk. Jag hade gått på det där med att man inte behöver räkna och väga när man äter LCHF.
Efter en snabb överslagsräkning kom jag fram till att jag lätt fick i mig dubbla kolhydratsintaget per dag via mejeriprodukterna (om man räknar på max 20g/dag).
Alltså: No more milk and cheese.
Den 20/11 gifte sig min bror så det blev en del kalasande men jag höll mig stenhårt till no carbs när det gällde maten.
Men jag fick i mig en hel del skumpa och grogg…
Åt fortfarande lunch ute, tex kebabsallad och thai utan ris.
Reslutat: +0,2kg. Iofs obajsad och efter frukost…Eftersom jag nu hade stått still i ca 3 veckor insåg jag att jag måste göra något fel.
Vad gör man?
Jag pluggade på ännu mer och började misstänka att jag åt för mycket mejerier och grönsaker.
Så jag bestämde mig för att ”nolla”/”fakira”.
Istället för att ta bort livsmedel då och då var det lika bra att skära bort allt på en gång och sedan lägga till.
Har läst att det är ett bra sätt att attackera stå-still-problemet.
För att få full kontroll på maten började jag storkoka för att kunna ha med mig lunchlåda till jobbet.
Ett ganska psykiskt påfrestande beslut då jag inte haft med mig lunchlåda sedan Berlinmuren föll.Således:
Mina måltider har de senaste två veckorna bestått av
* Egen variant av bantarbiffar
* Hemmagrillad kyckling
* Avsköljd makrillfilé
* Stekt fisk
* Biff
* Ägg
* Majonäs
* Kryddsmör
* Smör
* Kokosfett
* Lallerstedts och Rydbergs bea,<0,5% kolhydrater (bara ibland).
* Krabbkött
* Bacon [EDIT 2010-12-18]Inga andra mejeriprodukter eller grönsaker.
Enda snedsteget här var en halv avokado som jag slängde upp på tallriken för att det såg så lite ut annars.
Ökade på fettintaget rejält då jag varit i snålaste laget tidigare.Resultatet lät inte vänta på sig: -3,2 kilo på en vecka.
Äntligen! tänkte jag och bestämde mig för att fortsätta nolla.Senaste vägningen efter ytterligare en vecka: -0,1kg…
Här kommer jag äntligen till saken och frågar er där ute:
Gör jag något fel?
Jag fortsätter nolla. Rätt eller fel?
Kan det vara så att jag trots allt äter för lite fett?
Andra synpunkter/tips/råd?Hoppas att mina erfarenheter kan vara till hjälp för någon annan nybörjare där ute.
Tack för ordet och ursäkta för novellen som det ändå blev.
[EDIT 2010-12-18]
Senaste veckan på ”fakirkost” resulterade i -0,1kg.14 december kl. 20:24 #20835mbka
DeltagareHoppas verkligen någon insatt svarar dig. Mina erfarenheter är liknande. Går ner i början och står sen helt still.
(sen lessnar jag)14 december kl. 22:27 #20837mctrollet
DeltagareJag är ledsen men jag kan nog inte hjälpa dej… mer än håll ut och mät dej oxå, för det kommer en nedgång om du verkligen ”nollar”… ät mer majjo och smör=)) Lycka till och håll ut!!
16 december kl. 10:46 #20838steril
DeltagareVad jag läst, så använd måttbandet runt midjan istället. Jag gör det i allafall. Midjemåttets tänkta mått ska vara hälften av din längd. Om jag har fel ! så rätta mig.
16 december kl. 10:55 #20833imported_Richard
DeltagareVälkommen hit!
Jag tycker att du ska fortsätta äta som du gjort den sista veckan, ibland stannar viktnedgången men sålänge du äter lite kolhydrater så är det bara hålla ut.
Den lär komma igång igen snart bara du fortsätter som du gjort. 🙂18 december kl. 07:30 #20840Mallgan
DeltagareTack för era svar.
Nu har ytterligare en vecka gått och vågen står i princip fortfarande still, -0,1 kg sedan förra vägningen.
Jag har i alla fall inte gått upp något. 🙂Har en teori om att jag äter alldeles för lite mat och att kroppen därför går på sparlåga.
Får ofta mättnadskänslor efter några tuggor så många måltider blir ganska små.
Vad tror ni om det?Jag är fortfarande tokpeppad så jag kommer fortsätta.
Det handlar inte om att ”hålla ut” för jag upplever det inte som jobbigt. 🙂[Har redigerat mitt första inlägg en aning.]
18 december kl. 08:46 #20834toru
DeltagareMan är olika ”känslig” för mejerier så att köra ett tag med minimalt där kan nog vara värt det. När jag planade ut för ett tag sedan så började jag för statistikens skull väga mig varje dag och har nu med ”snittvikt” per vecka som en siffra i min rapportering. När man väger varje dag blir man mer ”mottaglig” för uppgångar då det verkligen (för mig i alla fall) kan slå på ganska mycket från en dag till en annan.
Jag äter ganska lite också och har gjort det länge. Jag är dock noga med att äta tills jag blir mätt när jag äter och blir jag hungrig under dagen så äter jag. Svältbantning är inte min grej. Om du blir mätt snabbt kanske du ska äta lite oftare istället för att få i dig tillräckligt med mat. Men så länge man inte är hungrig och kroppen berättar att den vill ha mat så behöver man nog kanske inte äta. Så fort man kommer på sig själv att välja bort en måltid ”för viktens skull” så bör man nog istället tänka om och ta en bit ost eller en bit kyckling…
Känner igen mig i det sista du skriver. Jag får frågan om hur länge jag ska hålla ut med detta. Jag ser det inte så. Bara i några fall känner jag det utmanande, annars flyter det på med möjlighet att äta massor av god fet mat…
Vill du få ”kontroll” över mer exakt innehåll i det du äter kan du använda något kostverktyg. Jag använder det på LCHF.se, men det kostar pengar. Ibland får man i sig kolhydrater man inte trodde fanns…
Sen som någon sa, måt midjan också. Någon gång har jag haft en plusvecka men minskat 2cm på måttbandet. Jag har under de 15 månader jag kört aldrig plussat i midjan även om jag har ett gäng plusveckor på vikten.
19 december kl. 08:13 #20836perjoh
DeltagareHej Mållgan!
Jag känner igen mig i dina inlägg med enbart -0,1 kg per vecka och då undrat vad som var fel.
I stället för att bli deppad över att det gick så sakta så vände jag på steken och gladdes i stället över att jag inte gick upp i vikt.Mina data
Kön: Man
Ålder: 49
Längd: 176cm
Startvikt: 112 kg
Dagsvikt: 88 kg
Började med LCHF 1/5-10Konstigt nog så upplever jag att om jag äter mer mat så går jag ner mer i vikt. Jag var på en tredagarskurs på en kursgård där jag åt betydligt mer än jag brukar, dock LCHF-vänligt, jag åt mer av sociala skäl än att jag var hungrig. Från onsdag morgon till fredag kväll visade vågen -0,5 kg fast själv hade jag trott på + något kg eller så.
Veckan efter började jag äta frukost, 2 ägg och ett paket bacon men orkade bara tre dagar eftersom jag inte är eller har varit någon frukostätare men den veckan blev det också -0,5 kg. Normalt ligger jag på ca -0,1 – -0,3 kg i veckan.
Visst skulle jag vilja gå ner till 77 kg snabbt men jag har sedan länge sett LCHF som en långsiktig kostförändring där det primära är att äta gott och må bra och ha en sakta men säker viktnedgång utan att vara hungrig.Nu ser jag fram emot att ”frossa” på julbordet och se vilken effekt det får på vikten.
19 december kl. 21:35 #20839Mallgan
DeltagareBra synpunkter, tack.
Jag går sällan hungrig och väljer definitivt inte bort några måltider.
Men jag måste erkänna att jag snarare äter efter klockan istället för efter vad kroppen säger.
Dvs frukost vid 07, lunch vid 12 och middag vid 18-19.
Det är inte ovanligt att jag inte har hunnit bli hungrig vid lunch så det är inte konstigt att man äter mindre då.
Jag ska prova att ändra taktik i den mån det går. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.