Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › Allmänt om LCHF › Ute och vandra med LCHF
- Detta ämne har 14 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast för 13 år, 6 månader sedan av
Kromad.
-
FörfattareInlägg
-
18 april kl. 16:53 #849
Nubi
DeltagareVad ska man ha med sig när man ska bege sig ut på 2-5 dagars vandring och så ska man äta LCHF.
Har vandrat ett par gånger tidigare och då har man inte ätit lchf.Försöker tänka på vad som är smart att ha med sig som inte väger mkt, inte blir dåligt efter en dags promenad i16-25grader och det jag kommer fram till är Tonfisk i burk, Makrill i bruk, räkost, torkad kött, russin, nötter ölkorv…och där tar min fantasi slut. 🙁
För ett par år sen hade man i packningen:
Frukost: Havregrynsgröt med linfrö och russin.
Polarbröd med oboyMellanmål:
knäckebröd med räkost
Fikabröd
Chockladkex
FruktMiddag:
Potatismos (pulver) och köttbullar, portionspåsar (färdigköpt)
Ärtsoppa i burk, tonfisk i burk, tomatsoppa i burk,
Pizza, hamburgertallrik, korv m bröd (beroende på om man gick förbi ett värdshus eller restaurang)Kvällsmål:
Te
Oboy
Kexchocklad
MariekexKom gärna med tips och förslag på vad som skulle funka på vandringen.
23 april kl. 13:16 #12862Kromad
DeltagareBullens pilsnerkorv (3gr/100gr kolhydrater) och fransk senap.
Beef Jerky eller torkat renkött.
Gräddfil.
Bacon
Färdigkokta ägg.
Salt och (citron)peppar
Majonäs på tubJa nu kom ja inte på så mycket mer heller… finns salami och riktiga köttkorvar man kan ta med också…
Ett fiskespö för att dra upp fisk med… färskare än så blir det inte =)
Själv rivstartade jag min LCHF med endast bullens pilsnerkorv och gräddfil… mums.. eller inte så mums kanske. Har förträngt de där.
25 april kl. 17:09 #12858Nubi
DeltagareLåter som riktigt bra tips 🙂 !
Ska kika mer på vad det är och om jag kan äta det (lite kräsen av mig)Gräddfil i en ryggsäck tror jag däremot inte riktigt på, 25 grader varmt, ingen skugga och gräddfilen i ryggsäcken, Det kan inte bli gött…. eller?
finns salamikorvar som ja köpt på lidl. de är Kanongoda, påminner lite om ölkorv:) sånt kanske man kan leva på 😉
26 april kl. 10:01 #12853agnetasch
DeltagareDet finns fler bra korvar på Lidl med låg kolhydrathalt. Testa deras grillkorv på en pinne över en brasa, mums. Krakauer är kryddad o antagligen rätt hållbar.
Lidl har också rökt fläsk, hållbart, fett o bra. Creme fraiche i småburkar som man kan äta till frukost med kanel på. Billig brie.
I andra affärer hittar du Babybel-ostar i olika varianter, kallrökt/torkad skinka, rökt fisk, oliver i plastförpackning.28 april kl. 08:30 #12860Karla
Deltagarehttp://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=187
Det här brödet går snabbt att baka och håller några dagar. Använder du smaksatt keso, t ex den med oliver och fetaost, och smular ner stekt bacon, så har du en hel måltid även utan mjukost. 😉
Usch, nu blev jag hungrig igen… 😉
2 maj kl. 15:19 #12857Nubi
DeltagareQuote:Det finns fler bra korvar på Lidl med låg kolhydrathalt. Testa deras grillkorv på en pinne över en brasa, mums. Krakauer är kryddad o antagligen rätt hållbar.
Lidl har också rökt fläsk, hållbart, fett o bra. Creme fraiche i småburkar som man kan äta till frukost med kanel på. Billig brie.
I andra affärer hittar du Babybel-ostar i olika varianter, kallrökt/torkad skinka, rökt fisk, oliver i plastförpackning.Jätte tack för tipset!! 😀 Jag har planer på att ge mig ut och börja dagsvandra och då kan det vara skönt med att prova på innan man bestämmer sig för vad man ska äta 🙂
2 maj kl. 15:23 #12856Nubi
DeltagareQuote:http://www.lchfrecept.com/ShowRecepy.aspx?ID=187Det här brödet går snabbt att baka och håller några dagar. Använder du smaksatt keso, t ex den med oliver och fetaost, och smular ner stekt bacon, så har du en hel måltid även utan mjukost. 😉
Usch, nu blev jag hungrig igen… 😉
Tack! den ska vi testa att göra nu! har keso med smak i kylskåpet 🙂
Uppdaterar om 1 timme4 maj kl. 20:51 #12861Kromad
DeltagareQuote:Tack! den ska vi testa att göra nu! har keso med smak i kylskåpet 🙂
Uppdaterar om 1 timmeHaha de var en jävligt lång timme =P
5 maj kl. 21:15 #12850mazen
DeltagarePemmikan
6 maj kl. 08:03 #12852agnetasch
DeltagareHär kan man skicka efter pemmikan:
6 maj kl. 13:34 #12849mazen
DeltagareAnnars går det att göra själv
http://callerobertsson.blogspot.com/2008/09/pemmikan-till-en-lnglparindian.html6 maj kl. 15:57 #12851agnetasch
DeltagareHar du provat att göra denna lilla godbit? 🙂
10 maj kl. 10:00 #12855Nubi
DeltagareHej! Ja visst var det en lååååång timme!
Jag kan berätta att det gick åt pipan!
Vi hade ingen bakplåtspapper hemma, vi körde på folie..KATASTROF! allt fastnade på foliepappret 🙁
Smakade keso med folie, så vi slängde allt och köpte igår bakplåtspapper.Vad är pemmikan?? Hundgodis? som människor äter? förstår inte…
23 maj kl. 06:32 #12859Peter
Deltagarepicnicbog klarar väl 20grader ?
23 maj kl. 19:13 #12854Nubi
DeltagareKom på flera snacks som man kan ha med sig ute på promenaden.
*Delad kyckling (grillad) som man rensar innan och har i matlåda.
CF (Creme Frais) röra med valfria kryddor, finhackad ½lök.*Rostbiff
*Rullade ostbitar med räkost.
* Tonfiskröra med ärtor, broccoli, citron
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.