Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › Allmänt om LCHF › vad äter ni en vanlig dag när ni håller er under 20g kolhydrater?
- Detta ämne har 11 svar, 9 deltagare, och uppdaterades senast för 14 år, 9 månader sedan av
Stina.
-
FörfattareInlägg
-
12 februari kl. 09:55 #719
oskar
Deltagarevad äter ni en vanlig dag när ni håller er under 20g kolhydrater?
Jag tycker det verkar som man rätt lätt kommer över dessa 20g.
MVH
23 april kl. 13:56 #11900Kromad
DeltagareBullens pilsnerkorv och gräddfil/creme fraiche.
1 burk av varje två gånger om dagen.
Förövrigt är det inte att rekommendera. Man kastar av en massa kilo fort som fan men det är INTE gott och inte särskilt nyttigt kan jag tro då du får näringsbrist på köpet. Själv käkade jag enbart det i en vecka tills jag började spy så fort jag försökte äta… då la ja om kosten.
20 kolisar är väl inte direkt nått du MÅSTE ligga under… Håll dig till varor under 5g kolisar/100g och ät dig mätt och variera maten ska du se att de blir bra de här.
Lycka till.
23 april kl. 19:24 #11898Franke
DeltagareFrukostlunch (mättar ett braaaa tag!): 3 ägg, ca 100g bacon, 70g chorizokorv (95% kötthalt)
Middag: Gryta med olika sorters kött, svamp, bacon, grädde. Serverat till frysta grönsaker (nån sorts ärtor, blomkål, morötter)
Eventellt lite filmjölk eller turkisk yoghurt sent på natten om jag blir lite hungrig, med hemmagjord musli gjord på frön och nötter i.Detta blir strax under 20g kh.
24 april kl. 08:58 #11899Kromad
DeltagareQuote:Frukostlunch (mättar ett braaaa tag!): 3 ägg, ca 100g bacon, 70g chorizokorv (95% kötthalt)
Middag: Gryta med olika sorters kött, svamp, bacon, grädde. Serverat till frysta grönsaker (nån sorts ärtor, blomkål, MORÖTTER)
Eventellt lite filmjölk eller turkisk yoghurt sent på natten om jag blir lite hungrig, med hemmagjord musli gjord på frön och nötter i.Detta blir strax under 20g kh.
Bör man inte undvika morötter? Hur är det med ärtor?
24 april kl. 15:01 #11895toru
DeltagareJag äter normalt ingen frukost alls.
Till lunch blir det två ”lembas” med hyggligt mycket bregott och så något kött på dessa. Ofta egentillagad rostbiff, köttfärslimpa eller en köttfärsbiff. Ca 130g.På kvällen blir det en ordentlig köttbit, kyckling, eller fisk med kryddsmör och ibland lite stuvad spenat eller grön sparris. Då och då blir det lite gorgonzola på köttet också…
Från februari fram till idag snittar jag ca 8g kolhydrater per dag. Ovanstående ger 2-5g kolhydrater beroende på mängden grönsaker.
Om jag själv styr över maten har jag ganska lätt att ligga kring 5g per dag. Vid uteätande är det lite svårare.
24 april kl. 22:32 #11897Franke
DeltagareQuote:Bör man inte undvika morötter? Hur är det med ärtor?Det är 8.7g kolhydrat /100g i morot, men det är inga större mängder så jag har det gärna i för smakens skull. Annat val av grönsak kanske är bättre om man kör stenhårt på att få i sig minimalt med kolhydrater :).
4 maj kl. 09:19 #11901mooe
DeltagareFRUKOST ca kl 9.00: En omelett gjord på 1 ägg, kött (tex bacon, korv, kyckling, lax mm), 1 dl grädde, 1 dl riven ost. Brukar även hälla i lite linfrön för att hålla igång magen 🙂 Detta håller jag mig mätt på hela dagen!
LUNCH ca kl 15.00: Antingen rester från gårdagen eller en lite buffétallrik gjord på tex: ½ burk tonfisk i olja, oststavar, majonnäs och 1 ägg.
MIDDAG ca kl 19.00-20.00: En köttbit (helst grillad) med en fet sås och lite grönsallad. Eller så har jag en god broccoligratäng till.
EFTERRÄTT: Är man inte mätt redan eller är sugen på ngt gott brukar jag tina lite frysta hallon och äta det med vispad grädde och lite riven mörk choklad ovanpå, mums 🙂
28 maj kl. 09:31 #11903Loa
Deltagaretoru: tycker det låter som att du äter lite lite fett? är ny på det här, fösöker få någon slags känsla för proportionerna.. 🙂
28 maj kl. 17:10 #11894toru
DeltagareLoa:
Jo, tror det också. Försöker öka ration lite denna vecka. Snittar iofs över 1,0 sedan en ganska lång tid. Har funderat på att göra ett ordentligt ryck och tvinga mig att ligga unde 2g kolhydrater och ratio på över 2 i en vecka. Men det får lugna ner sig på jobbet först…/Tommy
29 maj kl. 12:53 #11896note
DeltagareQuote:vad äter ni en vanlig dag när ni håller er under 20g kolhydrater?Jag tycker det verkar som man rätt lätt kommer över dessa 20g.
MVH
Genomsnitt/dag:
1 paket bacon, kolh 0 (dvs äter jag mer är det fortfarande noll)
4 ägg, kolh 0 (dvs äter jag mer är det fortfarande noll)
4 champinjoner, 1,7g
1dl grädde, 2,7g
en stor kycklingfile, kolh 0 (dvs äter jag mer är det fortfarande noll)
1 tomat, 2,22
15g 70% choklad (brukar bli 50g 2 ggr i veckan när jag jobbar natt, nästan garanterat), 5,28g
0.15dl grädde + 0.15g hallon (samma här blir absolut max 2ggr i veckan, om jag har det hemma ens), 0,38+0,67=1,05totalt genomsnitt= ca13g kolh per dag.
Det gör att man har 7g per dag att spela med, tex så kommer det in en del grönsaker här och där, iaf 2 dagar i veckan då jag äter på jobbet.
Tycker inte alls det känns svårt, vad är det du äter som drar upp det hela?30 maj kl. 12:34 #11902Ewalena
DeltagareJag kan bara ine äta ägg och bacon till frukost, min dag ser istället ut som följer:
Frukost
1 dl turkisk yougurt
15-20 g vispgrädde
10 g proteinpulver
2 dl Loka.Mellanmål
Kaffe
ostskiva med smör
mjölkLunch:
3 st ägg
15 g vispgrädde
70 gr bacon
10 gr smör för stekning
50 gr grönsakerMellanmål
Kaffe
mjölkMiddag:
Kött, fläsk, fisk eller fågel
Grönsallad med fetaost olja och vinägerKväll:
200 kr yougurt
några frusna bär eller lite kokosflingorJag har kollat på min mat och det brukar bli ca 8-10 % kolhydrater, 70 % fett och resten protein.
15 juni kl. 16:20 #11904Stina
DeltagareJag vet inte ens om jag ligger på under 20g om dagen.
Frukost. 2 stekta ägg i smör och ca 5 cm stekt bacon
Lunch. oftast samma som frukost.
Middag. Någon gryta med grädde sallad till det
Kvällsmat, ½ mozarella ½ tomat och lite bacon ibland stekt ägg.Så här har det sett ut det senaste. Får snart pengar och ska storhandla då blir det lite mer varitation.
Brukar alltid ha avokado hemma tex. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.