Diskussionsforum för LCHF-kost › Diskussionsforum för LCHF-kost › Småprat/Offtopic/Övrigt › Varning för äggmjölk! (nya rön)
- Detta ämne har 10 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast för 11 år, 4 månader sedan av
Bettan.
- FörfattareInlägg
- 9 april kl. 10:51 #2853
Daniel123
DeltagareStressad som ett jagat villebråd skulle jag svänga ihop en äggmjölk lite snabbt då jag hatar svart kaffe tidigt på morgonen. Mitt ex skulle komma 10 minuter senare då vi inte setts på ett bra tag, och vi skulle ut i det vackra vädret för en långpromenad. Ska man träffa sitt ex som för en tid sedan slet säönder hjärtat på en så behövs det kaffe tänkte jag. 🙂
I all stress tänkte jag vara lite effektiv och snitsig och stälde 2 kastruller på spisen. En för vattnet och en för att smälta smör. 2 stora fina lantägg knäcktes direkt ner i min shaker och vatten och smör åker i i en väldig fart. På med silen & locket och börjar skaka ”paketet” som en brasiliansk kvinna på copa cabana.
Det säger bara *pang* och hela jag är täckt av smör, ägg och rykande hett vatten. Ont gjorde det, och illa luktade jag. Nu såhär 20 minuter senare har jag snabbduschat, bytt kläder och torkat köket, och mitt ex.(som jag alltid bråkade med att hon inte passar tider, någonsin) bemödade sig nyss att dra iväg ett sms om att hon inte hunnit göra sig iordning och måste duscha o grejjer först. ::)
Lärdomen av detta då? Jo, kokande vatten förångas och förångat vatten trivs inte inne i en behållare med lock. Då trycker ångan bort locket och vattnet frigörs med en rasande fart.
Var försiktiga med äggmjölken där ute nu barn!
9 april kl. 10:58 #44449MIXA
DeltagareHa, ha, ja, detta känner jag igen, fast inte med äggmjölk! Hoppas ni hade det bra tillsammans! 🙂 🙂 🙂
9 april kl. 11:13 #44453Mynlen
Deltagarehahah stackars du!
första gången jag gjorde äggmjölk hamnade hela smeten på väggen pga att jag var litet oförsiktig med stavmixern. och det med vattenångan hade jag samma för jag testade att blanda det i en typ ”salladsåsshaker”. lyckligtvis hade den bara ett litet lock…9 april kl. 11:18 #44448mctrollet
Deltagarehihi, oj, ha en bättre fortsatt dag;)
10 april kl. 06:38 #44455Bettan
DeltagareOj jaha! 🙂
Ja det är ju en sak som jag lärt mig att man inte ska skaka varma vätskor 😉Vilken tur att det inte var värre än så här. För när jag läste ämnet för tråden trodde jag att det var nåt farligt med intaget av äggmjölk 😮
Men då kan jag ju lugnt fortsätta att mixa min äggmjölk 😉10 april kl. 06:49 #44447Daniel123
DeltagareJa kör på bara! 😉
10 april kl. 10:24 #44454Bettan
DeltagareAlltid ”trevligt” med nya kunskaper 😉
10 april kl. 15:29 #44451Marcus
DeltagareJag har tänkt ta upp det här tidigare i allt snack om äggmjölk, men det har inte blivit av. Jag vet inte riktigt hur det blir med tanke på varmvattnet, men det kan ändå vara intressant för er som använder råa ägg att läsa:
http://traningslara.se/raa-agg-macho-coolt-och-smidigt-men-bra/
10 april kl. 15:34 #44452Mynlen
DeltagareHäller man på kokande vatten är den ju över 70 grader. Och sen mikrar jag den 1.30 minut så det är nog ingen fara hos min äggmjölk. Jag gör det bl.a. för att salmonella i ägg är mer förekommande här i holland än hos er. Sägs det. tänker inte testa det 🙂
10 april kl. 18:00 #44446Daniel123
DeltagareJag kör 1dl kokande vatten samt 25gram bubblande smör som hastigt hälls ner i det vispade ägget. Kan ta tempen på äggsmeten imorgon, men jag är väldigt övertygad om att temperaturen är mer än tillräcklig för att tillaga ägget, och ta kål på eventuella bakterier.
edit: kul på din länk där. Minns såväl när jag och en polare började gymma i 14-15års ålder. Vi vart riktigt matcho när vi blandade ut vårat proteinpulver med rödmjölk och 3-4 råa ägg dagligen tyckte vi. Kände oss som ”de stora pojkarna” nere på gymet 😀
13 april kl. 20:10 #44450Marcus
DeltagareOk, vad bra, då låter det ju som att ni är på den säkra sidan. ”Better to be safe than sorry”, som jag brukar säga. 🙂
Haha, jo, råa ägg har ju fått en rätt extrem stämpel. 🙂 Smidigt är det iallafall.
- FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.